23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı’mızın 100. Yılı Kutlu Olsun

tarafından
443
23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı’mızın 100. Yılı Kutlu Olsun

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışına önderlik eden Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, tüm kahramanlarımızı şükranla anıyor, aziz şehitlerimize rahmet diliyor, bütün milletimizin ve özellikle çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyorum.

meclis

23 Nisan 1920 tarihi, Türk milletinin, milli ruhunu, iradesini temsil eden en önemli gündür. Büyük küçük, genç yaşlı, kadın erkek ortaya konulan milli iradenin sadece işgal güçlerine değil tüm dünyaya ilan edildiği bir tarihtir. Türkiye Büyük Millet Meclisi ( TBMM ) ‘nin açılması ile Türkiye Cumhuriyeti tüm dünya devletlerine karşı özgürlüğünü ilan etmiştir.

“Atatürk, 23 Nisan 1924’te ’23 Nisan’ gününün bayram olarak kutlanmasına karar vermiştir. Bu tarihten 5 yıl sonra 23 Nisan 1929’da Atatürk bu bayramı çocuklara armağan etmiştir ve 23 Nisan ilk defa 1929 yılında Çocuk Bayramı olarak da kutlanmaya başlanmıştır. 1979’da, yine ilk olarak altı ülkenin katılmasıyla uluslararası boyuta taşıdığımız bu millî bayramımıza, ortalama olarak her yıl kırkın üzerinde ülkeden gelen ve Türk çocuklarının misafiri olan yabancı ülke çocukları da katılmaktadır. Dünya’da çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı bütün dünya ile paylaşan ilk ve tek ülke Türkiye’dir”.

 

Atatürk diyor ki:

“Bütün cihan bilmelidir ki artık bu devletin ve bu milletin başında hiçbir kuvvet yoktur, hiçbir makam yoktur. Yalnız bir kuvvet vardır. O da millî egemenliktir. Yalnız bir makam vardır. O da milletin kalbi, vicdanı ve mevcudiyetidir.”

 

*Bu yazımda TBMM resmi sitesinden alıntı yapılmıştır. (https://www.tbmm.gov.tr/kultursanat/23_Nisan.htm)