GLOBAL BİLİŞİM DERNEĞİ ( BİDER ) KURULDU !

tarafından
216
GLOBAL BİLİŞİM DERNEĞİ ( BİDER ) KURULDU !

“Global Bilişim Derneği (BİDER), 21 Eylül 2020 tarihinde 64 bireysel ve 5 kurumsal olmak üzere toplam 69 Kurucu Üye ile kuruldu. Derneğin ana omurgasını yaklaşık bin üyesi olan 1 Haziran 2018 tarihinde kurulmuş “Bilişimciler” ve 15 Kasım 2017 tarihinde kurulmuş “BİLİŞİM GRUBU” oluşturuyor. BİDER, bilişim alanında Türkiye’nin en önde gelen sivil toplum kuruluşu olmayı hedefliyor” .

“Global Bilişim Derneği (BİDER) ile ilgili gelişmelerden haberdar olmak isteyenler https://www.bilisimdernegi.org web sitesini ziyaret edilebilir” (Vatanserver, 2020: 22).

yönetimkurulu

“Global Bilişim Derneği (BİDER) Başkanı Şenol Vatansever derneğin vizyonu, misyonu, hedefleri, Türk ve global teknoloji dünyasına sağlayacağı katkıları ile ilgili sorumuza sektörden çok olumlu tepkiler aldıklarını ve birçok sektör profesyonelinin üyelik başvurusu yapmak istediklerini belirterek sözlerine başladı: “Global Bilişim Derneği -kısa ismiyle BİDER– 21 Eylül 2020 tarihinde 64 bireysel ve 5 kurumsal olmak üzere toplam 69 Kurucu Üye ile kuruldu. Çok yeni bir derneğiz. Tabi ki derneğin Kurucu Üyelerini oluşturan yaklaşık bin üyesi olan Bilişimciler (bilisimdernegi.org) ve BİLİŞİM GRUBU (bilisimgrubu.orggruplarımızın 3 yıllık beraberliğini saymazsak… Genelde 8-10 kişi bir araya gelir, önce dernek kurar, sonra da üye sayısını artıramadıklarından ya da aktif olamadıklarından maalesef tabela derneği olmaktan öteye geçemez. Türkiye’deki derneklerin büyük bir kısmı bu durumda. Biz öncelikle bin üyeye yakın aktif gruplar oluşturduk. Şu an yüzlerce başvuru bekliyor durumda. Gruplarımızdaki üyelerimizin büyük bir kısmı daha önce bir derneğe üye olmamış, dernekçilik konusunda tecrübesi olmayan arkadaşlarımızdan oluşuyor. Ama bizim için en önemli temel kriterlere sahipler. Heyecanları, istekleri ve enerjileri var” ( Vatansever, 2020: 23)

“Vatansever, Derneğin ana omurgasını oluşturan Bilişimciler ve BİLİŞİM GRUBU ve vizyonları hakkında bilgi vererek sözlerine devam etti: “Bilişimciler, farklı sektör ve alanlarda faaliyet gösteren kurumların/şirketlerin Bilgi Teknolojileri (BT) bölümlerinde çalışanlar, Üniversitelerde BT bölümlerinde görev alan akademisyenler, BT alanında faaliyet gösteren üretici/distribütör/çözüm sağlayıcı şirketlerin sahipleri/ortakları ve çalışanları, BT alanında çalışan basın mensupları ve BT alanına ilgi duyan kanaat önderlerinden oluşan Türk bilişim sektörünün en geniş tabanlı düşünce topluluğu. 1 Haziran 2018 tarihinde kurduğumuz Bilişimciler, ‘Yerli ve Milli Teknolojiler’ ve ‘Gelecek 5.0’ yaklaşımlarını benimsedi. Bilişim sektöründeki mesleki gelişmeyi ve dayanışmayı arttırırken; yasal düzenlemeler, standartlar, çalışma koşulları, yapay zeka, siber güvenlik, nesnelerin interneti, endüstri 4.0, sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik, teşvik politikalarının yüksek teknolojiye ve yüksek katma değere sahip üretime öncelik tanır noktaya getirilmesi, ihracat niteliğimizin yüksek teknoloji yönünde geliştirmesi, yerli teknoloji girişimlerinin artırılması ve desteklenmesi gibi konularda Kamu’ya destek vermeyi ve kamuoyuna yol göstermeyi amaçlıyoruz” (Vatansever, 2020: 24).

BİLİŞİM GRUBU, CIO ve IT yöneticilerinden oluşan Türk bilişim sektörünün en etkili düşünce topluluğu. Sektördeki özel şirketler, STK’lar, kamu ve diğer paydaşlarda görev alan bilişim yöneticilerini bir araya getirerek sektörün ihtiyaçlarına çözüm üretmek, kamuoyu oluşturmak ve gelecek nesillere bilişim alanında yüksek teknoloji üreten bir Türkiye bırakılmasına katkı sağlamak amacıyla 15 Kasım 2017 tarihinde kurduk. Kısa zamanda bilişim sektörünün önemli oluşumlarından birisi haline geldik. Türkiye’nin 2023, 2053 ve 2071 vizyonunu yakalamasının tek yolunun Gelecek 5.0 motivasyonuyla yüksek teknoloji üretmekten geçtiğine inanıyoruz.

Almanya ile anılan Endüstri 4.0, Japonya ile anılan Toplum 5.0’ın da ötesinde Türkiye ile anılmasını hedeflediğimiz Gelecek 5.0 yaklaşımımızı Mart 2018’de kamuoyunun bilgisine sunduk. Gelecek 5.0; yüksek teknoloji, mutlu insan ve dünya barışı temelli bir yaklaşım.”

Başkan Şenol VatanseverGlobal Bilişim Derneği’nin bilişim alanında Türkiye’nin en önde gelen sivil toplum kuruluşu olmayı hedeflediğini belirterek açıklamalarına devam etti: “Dernek adında geçen ‘global’ kelimesinin hakkını vererek yurt dışındaki sivil toplum kuruluşları ile ortak çalışmalar ve iş birliği yapacağız. Üniversiteler, kamu kurumları, diğer STK’lar, özel şirketler gibi tüm paydaşlar ile ortak projeler yürüteceğiz. Sektörü birleştirmek ve etki alanını artırmak amacıyla platform, federasyon ve konfederasyon yapıları kurulması ya da dahil olunması için gerekli çalışmaları yapacağız. Üyelerimizin talep, görüş ve değerlendirmelerini ilgili paydaşlara iletip süreçleri takip edeceğiz. Üyelerimiz arasındaki etkileşimi, yardımlaşmayı, dayanışmayı, iş birliğini ve ticari ilişkileri artıracağız. Bilişim alanında faaliyet gösteren yetişmiş insan kaynağının oluşturulması için gençlere ilerleyen dönemde staj, iş imkanları ve eğitim bursları vermeyi planlıyoruz. Bilişimle ilgili toplumsal sorunlara çözüm önerileri geliştireceğiz” (Vatansever, 2020: 25)

Haber Kaynağı;