Samet Bayrakcı, BengüTürk TV’de Teknoloji ve Gelecek Programında 18-25 Nisan Haftalık Türkiye ve Dünya Teknoloji Gündeminden Bahsetti

tarafından
243
Samet Bayrakcı, BengüTürk TV’de Teknoloji ve Gelecek Programında 18-25 Nisan Haftalık Türkiye ve Dünya Teknoloji Gündeminden Bahsetti

BENGÜTÜRK TV Teknoloji ve Gelecek Programı’nda Kripto Paralar Konuşuldu

sametbayrakci-kriptoparalar

Dijital Biz Dergisi Genel Yayın Yönetmeni ve Global Bilişim Derneği (BİDER) Başkanı  Şenol Vatansever‘in moderatörlüğünde Türkiye’nin canlı yayınlanan ilk ve tek teknoloji tartışma programı “Teknoloji ve Gelecek”, BENGÜTÜRK TV’de 25 Nisan Pazar günü 12. bölümü ile devam etti.

Programın 12. bölümünde Kripto Paralar masaya yatırıldı. Programın konukları Dijital Biz Dergisi Editörü Samet Bayrakcı, Blockchain Türkiye Platformu (BCTR) Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Usta, Kadir Has Üniversitesi Öğretim Görevlisi Tansel Kaya, Muhabbit Kurucusu Dr. Aytunç Yıldız, Global Bilişim Derneği (BİDER) Kurucu Üyesi Emre Kunduroğlu oldu.

Samet BAYRAKCI 18-25 Nisan Haftalık Teknoloji Raporu Videosu : 

Samet Bayrakcı 18-25 Nisan tarihlerinde Türkiye ve Dünya gündeminde gerçekleşen teknolojik gelişmelerden bahsettiği programda birbirinden önemli konulara değindi.

Bayrakcı’nın program esnasında bahsetmiş olduğu ilgi çekici konu başlıkları ve içeriklerin detayları;

Mali Suçları Araştırma Kurulu, THODEX’in Tüm Hesaplarına Bloke Koydu

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türkiye’nin bir numaralı gündemi haline gelen THODEX borsası ile ilgili harekete geçti. Bakanlık bünyesinde çalışan MASAK, THODEX’in Türkiye’deki tüm hesaplarına bloke kararı aldı. Bu karar, borsanın parasının hareket edemez hale geldiğini ortaya koyuyor.

THODEX isimli borsayla ilgili çok çarpıcı iddialar var. Borsa CEO’su Faruk Fatih Özer’in 2 milyar dolar değerinde kripto parayla kaçtığı söyleniyor. Olayla ilgili 390 bin kişinin mağdur olduğu söyleniyor.

Özer’se bu iddiaları defalarca reddetti. Özer şirketin kurulduğu yıllarda siber saldırıya uğradıklarını ve burada yaşamış oldukları zarar sebebi ile geçici bir süre işlem yapılmasını borsa üzerinde durdurulduğunu açıklamıştı ancak, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na gelen suç duyuruları ise Özer’in hakkında nitelikli dolandırıcılık suçundan işlem başlatılmasına karar verildi. Özer’in kendisi de Türkiye sınırları içerisinde olmadığı edinilen bilgiler arasında.

https://www.webtekno.com/masak-thodex-tum-hesaplara-bloke-koydu-h109021.html

Kripto Paralar Kan Kaybediyor ? Biden & Türkiye Etkisi Mi?

Bitcoin düşmeye devam ediyor ve bu süreçte altcoinleri de aşağı çekiyor. Son birkaç gündür düşüş eğiliminin devam etmesinin ana nedeninin, Biden yönetiminin sermaye kazançları vergisi artışları hakkındaki spekülasyonları olabileceği düşünülüyor.

ABD vergi kanununda önerilen değişiklikler hakkında bazı bilgiler verdi ve Biden’in vergiyi mevcut %20’den %39,6’ya yükseltmeyi düşündüğünü bildirdi. Kripto para birimi yatırımcıları, Biden kararında devam ederse daha yüksek vergilerle karşı karşıya kalacaklar.

1 milyon dolardan fazla kazananlar için sermaye kazancı vergisinin %39,6’ya, yani iki katına çıkması, kripto para birimine yatırım yapan nüfusun üzerinde azaltıcı bir etkiye sahip olması beklenebilir.

İDDİA 2

Kripto paraların ödeme aracı olarak kullanılmaması yönünde hazırlanan yönetmelik Resmi Gazete ‘de yayımlandı. Bu çıkan yönetmeliğin kripto paralar üzerinde düşüş etkisi olduğu Piyasalarda bu iddia çok konuşuldu. Ancak Türkiye’deki kripto para yatırım hacminin 2 trilyon doları aşan kripto para hacmini etkilemesinin olası olmadığı ve zaten kripto paraların Türkiye’de ödeme aracı olarak kullanılmasının kısıtlı olduğu düşünüldüğünde bu iddia zayıf kalıyor.

https://www.koinfinans.com/bitcoin-neden-dusuyor-biden-etkisi-mi/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=bitcoin-neden-dusuyor-biden-etkisi-mi
https://www.sabah.com.tr/apara/haberler/2021/04/23/bitcoin-depreminin-nedeni-neydi-kripto-para-icin-4-iddia-4-cevap?paging=12

Şimdi de Britcoin geliyor

Kripto para basını yeni bir parayı konuşuyor Britcoin. Bir harf fazlalık sizi şaşırtmasın. Bu Bitcoin (BTC) değil. Ama öyle görünüyor ki birçok ülkede kullanılma potansiyeline sahip yeni bir dijital para (CBDC).

Merkez bankası destekli dijital paralar bu hafta daha fazla gündem oldu. Çünkü İngiltere merkez bankası “Bank of England” ve Hazine, potansiyel dijital İngiliz sterlinini araştıracak bir ekibin işe başlayacağını duyurdu.

Bu duyuru üzerine ise İngiliz basını bu kripto paraya “Britcoin” ismini taktı. İngiltere merkez bankası ise bu kripto paranın hem tüketiciler seviyesinde hem de işletmeler düzeyinde kullanılabileceğini duyurdu.

Merkez bankası dijital parası (CBDC) nedir ve nasıl çalışır?

Diğer kripto paralar gibi, CBDC de bir sanal para birimi. Bu para türü de nakit parayı temsil eden elektronik kayıtlar ve dijital tokenler kullanıyor. Bu paralar ülkelerin para konusunda otorite olan merkez bankaları tarafından çıkarılıyor ve yönetiliyor. Türkiyede bu banka nasıl Türkiye Merkez bankası ise  İlgiltere’de de bu banka “Bank of England”.

Dikkat! Bitcoin değil, Britcoin

Ünlü fizikçi Albert Einstein dijital olarak hayata döndürüldü: Empati kuruyor, karmaşık fizik sorularını yanıtlıyor

dijitalEinstein

Görelilik teorisi, yer çekimi ve uzay zaman konularında bilimde çığır açan ünlü fizikçi Albert Einstein, dijital olarak hayata geri döndü. Deneyimsel yapay zeka kullanılarak geliştirilen “chat botu”,  Einstein’ın dış görünüşüne ve ses tonuna sahip. Araştırmacılar, özellikle Covid-19 pandemisi nedeniyle sosyal etkileşimi azalan kişiler için tanıdık bir dost geliştirmeyi amaçladıklarını belirterek, Dijital Einstein’ın empati kurabildiğini ve insan-makine etkileşiminin bir sonraki aşamasının ilk örneği olduğunu açıkladı.

Dijital Einstein, bir bireyin çeşitli konulardaki bilgilerini test edebiliyor ve fizikçinin çalışmaları ve araştırmaları hakkındaki karmaşık sorularını yanıtlayabiliyor. Örneğin Dijital Einstein, bir gün zamanda yolculuğun mümkün olup olmayacağı sorulduğunda şöyle yanıt veriyor:

“Teorik olarak, evet. Bir gün zaman yolculuğunun nasıl işlediğini anlayacağız. Ancak, Güneş’in büyüklüğünde bir zaman makinesi gerektirecek, bu yüzden yakın zamanda değil.”

Covid-19 sebebi ile “Ruh sağlığına ilişkin problemler  ve arkadaşlık ilişkilerinin eksikliği bugün toplumumuzun karşı karşıya olduğu ve önemli ölçüde şiddetlendiği uzun süredir devam eden sorunların başını çekiyor. Dijital Einstein, diğer dijital insanların yanı sıra, insanlarla en doğal şekilde iletişim kurabilir. İnsanların hayatında bir fark yaratacağını, günlük etkileşimleri en iyi şekilde sağlamak için konuşma, insan ifadeleri ve duygusal yanıtlar kullanılarak programlanmış durumdadır.

https://www.ntv.com.tr/teknoloji/unlu-fizikci-albert-einstein-dijital-olarak-hayata-donduruldu-empati-kuruyor-karmasik-fizik-sorularini-yanitliyor,fbBUXyUGEUSq4rkXD4AkaA

İlk Yerli ve Milli Gemisavar Füze Motoru Tamamlandı (Türkiye’nin yeni nesil yerli silahları)

ilk yerli ve milli gemisavar füze motoru TEI-TJ300 Turbojet’i 3 yıllık çalışmanın ardından tamamladı.

TUSAŞ MOTOR SANAYİİ A.Ş. (TEI) GENEL MÜDÜRÜ PROF. DR. MAHMUT FARUK AKŞİT, ESKİŞEHİR TESİSLERİNDE TAMAMEN YERLİ VE MİLLİ İMKANLARLA ÜRETİLEN ORTA MENZİLLİ GEMİSAVAR FÜZE MOTORU TEI-TJ300 TURBOJET’İN BAŞARI HİKAYESİNİ ANLATTI.

İLK ETAPTA TÜRKİYE’YE 40 MİLYON DOLARLIK BİR KATKI SAĞLAYACAK PROJEDE 240 MİLİMETRE ÇAPINDAKİ MOTORUN SEKTÖRÜN SÖZ SAHİBİ FRANSA, ALMANYA, ÇEKYA VE HOLLANDA’YI GERİDE BIRAKARAK 1342 NEWTON (N) İTME GÜCÜNE ULAŞTIĞINI İFADE EDEN PROF. DR. AKŞİT, “BU BİR DÜNYA REKORU, ÜRETTİĞİMİZ MOTORU TESTLERDE ZORLADIĞIMIZDA 1500 NEWTON’A KADAR ÇIKABİLECEĞİMİZİ DÜŞÜNÜYORUZ.

TEI-TJ300 Turbojet’in 2 yılda seri üretime geçeceğini aktarılan bilgiler arasında, hazır raf ürünleri olan kabloları dışında motorun tamamen Eskişehir tesislerinde tamamlandığıda aktarılan bilgiler arasında yer aldı.

https://www.ntv.com.tr/galeri/teknoloji/ilk-yerli-ve-milli-gemisavar-fuze-motoru-tamamlandi-turkiyenin-yeni-nesil-yerli-silahlari,4LfUJpJY3Ee21ZjqzpyLrg

LinkedIn temalı dolandırıcılık e-postalarında artış yaşanıyor

Geçtiğimiz günlerde 500 milyon kullanıcısının veri ihlaline maruz kaldığı ortaya çıkan iş odaklı sosyal medya platformu Linkedin ile ilgili spam e-postalarda artış gözlemleniyor. Linkedin veri ihlalinden elde edilen kullanıcı bilgilerini kullanan hackerler çeşitli yöntemlerle hesap şifrelerini ele geçirmeyi hedefliyor. Linkedin içerikli e-postaların bu yıl en çok tıklanan kimlik avı dolandırıcılığı olduğunu söyleniyor.

  1. “Merhaba, LinkedIn Ağınıza Katılmak İstiyorum.” Dolandırıcılığı

Bazı spam e-postalarda, LinkedIn oturum açma bilgilerini çalmak için kullanıcılara sahte bağlantı istekleri gönderilerek klasik kimlik avı taktikleri kullanılıyor.

  1. Yeni Bir İş Fırsatı Dolandırıcılığı 

Sık görülen bir diğer Linkedin dolandırıcılığında siber suçlular, hedeflere sahte LinkedIn iş fırsatları gönderiyor. İşi Kabul Et düğmesini tıklayarak iş ile ilgilenen alıcılar, hesap şifrelerinin girilmesini isteyen ayrı bir pencere ile karşılaşır.

https://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/linkedin-temali-dolandiricilik-e-postalarinda-artis-yasaniyor-41794259

Sosyal Medya Hesapları Dijital Miras Olabilir

Trafik kazasında kaybettiği eşinin bulut bilgi işlem sağlayıcısı hesabı için dava açan kişinin talebinin istinaf mahkemesince yerinde bulunması, “Dijital Miras” ile “Mülkiyet” kavramlarını yeniden gündeme getirdi.

Uzmanlar, değişen teknoloji ve sosyal platformlar göz önüne alındığında, dünyada taşınır ve taşınmaz mülkiyet anlayışının dışında tutulan dijital mülkiyetin de hukuka eklenmesi gerekli olduğunu belirtiyor. Dünyada gittikçe yaygınlaşan “Youtube” ya da sosyal ağ fenomenlerinin hayatını kaybetmesi halinde bırakacağı dijital mirasın da korunması gerekli olduğu uzmanlarca ifade ediliyor.

Bu sebeple dijital mülkiyetin mirası konusunun gündeme gelmesi gerekli olduğunu söyleyen uzmanlar, Facebook’un vefat durumunda hesaba varis atama uygulamasının bulunduğunu bildirdi.

Örneğin Youtuber’ların vefatları halinde oluşturdukları içerikler izlenmeye devam ettikçe kazanç getirmeye devam edecek. Peki bu durumda bu kazançlar mirasçılara nasıl geçecek, mirasçılar buradan nasıl hak talep edebilecekler? Bunların çok net olarak belirlenmesi gerekir.”  ifadeleri kullanıldı.

https://teknolojisever.com/sosyal-medya-hesaplari-dijital-miras-olabilir/

Elon Musk, 2 Kişinin Ölümüyle Sonuçlanan Tesla Kazasıyla İlgili Konuştu

elonmask-tesla

Elon Musk, konuyla ilgili iddiaları reddetti. Söz konusu araçla ilgili kurtarılan bazı veri kayıtlarının olduğunu söyleyen Musk, yaptıkları incelemelerde aracın otonom sürüş sisteminin kaza sırasında aktif olmadığını tespit ettiklerini belirtti.

Araçlarında otonom sürüş sistemini standart olarak sunuyor. Ancak dileyen tüketiciler, 10 bin dolar ekstra ödeme yaparak “FSD” olarak isimlendirilen premium ve tam otomatik sürüş sistemini satın alabiliyorlar. Şu an için beta aşamasında olan sistem, standart otonom sürüş sistemlerinden çok daha gelişmiş bir deneyim vadediyor. Elon Musk ise söz konusu araçta, bu özel sistemin de satın alınmadığını belirtiyor.

Bu durumda, araçta hayatını kaybeden insanların ölümcül bir hata yapmış, sürücü koltuğunu terk etmiş olabilecekleri düşüncesi gündeme geliyor.

https://www.webtekno.com/elon-musk-2-kisinin-oldugu-tesla-kazasiyla-ilgili-konustu-h108912.html

Çocuklara Özel İçerik Platformu YouTube Kids, Türkiye’de Kullanıma Sunuldu

Dünyanın en büyük video paylaşım platformu olan YouTube, platformda her yaştan insana hitap eden içeriklere sahip ancak bu içeriklerden bazıları özellikle çocuklar için pek de uygun değil. Bu durumun farkında olan Google, çocuklar için “YouTube Kids” adında bir yan uygulama yayınlamış ve çocuklar için faydalı ve keyifli içerikleri tek bir uygulamada toplamış durumda.

Google Türkiye, YouTube Kids uygulamasını, “Çocuklara daha güvenli bir ortam sunmak amacıyla tasarlanan YouTube Kids, çocukların yeni içerikleri ve heyecan verici ilgi alanlarını kendi başlarına keşfetmelerini hem daha kolay hem daha eğlenceli hale getirirken ebeveynler ile bakıcıların bu yolculuklarında onlara rehberlik etmesini kolaylaştırır” şeklinde açıklıyor.

Ebeveynler, YouTube Kids’te iş saatlerine ve çocuklarının ilgi alanlarına uygun filtreler uygulayabilecekler ve aileler, çocukları için koleksiyonlar oluşturarak yalnızca seçilen kanalların izlenmesini sağlayabilecek.

https://www.webtekno.com/youtube-kids-turkiye-kullanima-sunuldu-indir-h108956.html

WhatsApp’ın Rengini Pembeye Çevirdiğini Söylenen Kötü Amaçlı Yazılım Tespit Edildi

WhatsApp’ın yeşil olan rengini pembeye çevirdiğini iddia eden bir kötü amaçlı yazılım tespit edildi. “WhatsApp Pink” olarak isimlendirilen bu kötü amaçlı yazılım, telefonun tüm hakimiyetini hackerlara teslim ediyor. Yazılımcılar, bu kötü amaçlı yazılımın WhatsApp gruplarından yayıldığını söylüyorlar.

https://www.webtekno.com/whatsapp-pembe-renk-kotu-amacli-yazilim-h108931.html

Pentagon, Deri Altına Yerleştirilerek COVID-19’u Semptomlar Oluşmadan Tespit Eden Mikroçip Geliştirdi

covid19

(Pentagon) bilim insanları, koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında devam eden çalışmalarında oldukça önemli bir gelişme kaydetti. Yapılan ilk açıklamalara göre, deri altına yerleştirilerek COVID-19’u henüz semptom göstermeden önce tespit edebilen bir mikroçip geliştirildi.

Mikroçip, deri altına yerleştiriliyor ve COVID-19 tespit edilmesi durumunda bunu bağlı olduğu sensörler aracılığıyla bildiriyor.

Tabii ki koronavirüs salgını ve aşı çalışmaları başladığından beri dur durak bilmeden devam eden ‘vücudumuza mikroçip takacaklar‘ komplolarını dillendirenler için bu haber harika bir malzeme niteliğinde. Pentagon da karşılarına çıkabilecek bu türden söylemlerin farkında ki, henüz mikroçipi tanıtır tanıtmaz söyledikleri ilk şey ‘Pentagon her hareketinizi izlemekle ilgilenmiyor’ tadında bir açıklama olmuş.

https://www.webtekno.com/pentagon-deri-alti-koronavirus-cipi-gelistirdi-h108641.html

25 Nisan Program Videosu :

Haber Kaynakları: 

Sitemde yayınlamış olduğum haberler çeşitli teknoloji ve haber kaynaklarından alınarak haftalık olarak derlenip Bengü Türk TV kanalında her pazar canlı olarak yayınlanan ‘Teknoloji ve Gelecek‘ programında yorumlanmaktadır. Haber içerikleri www.sametbayrakci.com sitesinde yazılı olarak aynen yayınlanması durumunda ilgili sitelerin linkleri haber alt kısımlarında ve başlıklar direkt olarak haber sitelerine yönlendirilerek(link verilerek) yer verilmektedir.

Ayrıca program ile ilgili detaylar her hafta canlı yayın esnasında Twitter sosyal medya hesaplarından BİDER ( https://twitter.com/BilisimDernegiO), Samet BAYRAKCI (https://twitter.com/BayrakciSamet) ve Dijital Biz (https://twitter.com/DijitalBiz) anlık olarak takip edebilirsiniz.