Samet Bayrakcı, BengüTürk TV’de Teknoloji ve Gelecek Programında 28 Mart – 4 Nisan Haftalık Türkiye ve Dünya Teknoloji Gündeminden Bahsetti

tarafından
218
Samet Bayrakcı, BengüTürk TV’de Teknoloji ve Gelecek Programında 28 Mart – 4 Nisan Haftalık Türkiye ve Dünya Teknoloji Gündeminden Bahsetti

BENGÜTÜRK TV Teknoloji ve Gelecek Programı’nda Endüstri Devrimi ve Yapay Zekâ Konuşuldu

DijitalBiz_SametBayrakcı

 

Dijital Biz Dergisi Genel Yayın Yönetmeni ve Global Bilişim Derneği (BİDER) Başkanı Şenol Vatansever‘in moderatörlüğünde Türkiye’nin canlı yayınlanan ilk ve tek teknoloji tartışma programı “Teknoloji ve Gelecek”, BENGÜTÜRK TV’de 4 Nisan Pazar günü dokuzuncu bölümü ile devam etti.

Programın dokuzuncu bölümünde; endüstri devrimi, karanlık fabrikalar, robotlar ve yapay zekâ masaya yatırıldı. Programın konukları Vaillant Türkiye ve İhracat Bölgesi Bilgi Teknolojileri Müdürü Serkan Kandemir, Eksim Holding Bilgi Teknolojileri Müdürü Mustafa Çelikpençe, Öğretim Görevlisi Murat Dağıtmaç ve Dijital Biz Dergisi Editörü Samet Bayrakcı oldu.

Samet BAYRAKCI 28 Mart – 4 Nisan Haftalık Teknoloji Raporu Videosu : 

Samet Bayrakcı 28 Mart 4 Nisan tarihlerinde Türkiye ve Dünya gündeminde gerçekleşen teknolojik gelişmelerden bahsettiği programda birbirinden önemli konulara değindi.

Bayrakcı’nın bahsetmiş olduğu ilgi çekici konu başlıkları ve içeriklerden şu şekilde bahsetti;

Getir Türkiye’nin ikinci unicorn’u oldu!

2015 yılında kurulan ve online market alışverişi yaparak 10 – 15 dakikada kapınıza gelmesini sağlayan Getir’in yeni bir yatırım aldığı bu hafta açıklandı. Getir’in kurucusu Nazım Salur, 300 milyon dolarlık yatırımla 2.6 milyar dolar değerlemeye ulaştıklarını açıkladı.

Getir, Ocak ayında ikinci yatırım turunu 128 milyon dolarla tamamlamıştı. İki ay içinde üçüncü turu da tamamlayan Getir, yerli ve yabancı fonlardan 300 milyon dolar değerinde yeni yatırım alarak değerlemesini 2,6 milyar dolara çıkardı. Getir, 5,5 yıl kadar kısa bir sürede Unicorn olan ilk Türk şirketi oldu.

Getir, 2,6 milyar dolar değerlemeyle Unicorn oldu

Almanya, Fransa ve Hollanda, Getir’in yakın zamanda faaliyete başlayacağı ülkeler arasında yer alıyor. Yılın ikinci yarısında ise Brezilya’da faaliyetler başlayacak. Brezilya’nın ikinci yarıya ertelenmesinin sebebi, ülkedeki koronavirüs salgınının halen kontrol altına alınamamış olması.

Türkiye’nin ilk unicorn girişimi yerli oyun şirketi Peak olmuştu. 2020 yılının Haziran ayında 1.8 milyar dolar karşılığında ABD merkezli Zynga’ya satılan Peak, Türkiye’den çıkan ilk milyar dolarlık girişim olarak tarihe adını yazdırdı.

https://shiftdelete.net/getir-turkiye-nin-ikinci-unicorn-u-oldu

Xiaomi, Türkiye’deki Akıllı Telefon Üretimine Bugün Resmen Başlıyor

Dünyanın ve Türkiye’nin en popüler akıllı telefon markalarından biri olan Xiaomi, Türkiye’de üretim gerçekleştireceği ilk tesis olan İstanbul, Avcılar’daki fabrikasının resmi açılışını bugün gerçekleştirecek. Xiaomi, bu ayın başlarında test üretimine başlamış olsa da fabrikanın resmi açılışı gerçekleştirilmemişti.

Xiaomi’nin 14 bin metrekare alana kurulan üretim tesisi, yılda 5 milyon akıllı telefon üretim kapasitesine sahip olacak. Yaklaşık 2.000 kişiye istihdam sağlayacak olan fabrikada üretilen akıllı telefonlar hem Türkiye’de hem de Avrupa ve bölgedeki diğer ülkelerde satışa sunulacak.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, dünyanın önde gelen teknoloji üreticilerinden Xiaomi’nin Türkiye’de fabrika açmasını değerlendirdi. Yatırımcıların Türkiye’nin geleceğine güvendiğini belirten Pekcan, “Xiaomi gibi önemli bir teknoloji şirketinin ülkemizi bir üretim üssü olarak seçmesi şaşırtıcı değildir” dedi.

https://www.webtekno.com/xiaomi-turkiye-akilli-telefon-uretimine-bugun-basliyor-h108083.html

WhatsApp’ta yeni dönem: ‘İhbar’ etme başlıyor

Popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ın son beta sürümünde yeni bir özellik ortaya çıktı. Google Play Beta Programı aracılığıyla programdaki kullanıcılar için yayınlanan 2.21.7.3 güncellemesi kapsamında mesajlaşma uygulamasına “ihbar” özelliği geldi.

WhatsApp, yeniden güven kazanmak istiyor

‘’Daha önce WABetaInfo WhatsApp’ın doğrudan bir sohbet dizisinden WhatsApp desteğiyle iletişime geçmeye izin veren bir özellik yani “ihbar” sistemi üzerinde çalıştığını duyurmuştu. WABetaInfo tarafından tespit edilen özellik yeni beta sürümü ile birlikte gerçekten gün yüzüne çıktı ve belirli kullanıcı tarafından kullanıcı tarafından kullanılmaya başlandı. ‘’ dedi.

https://shiftdelete.net/whatsappta-yeni-donem-ihbar-etme-basliyor

Facebook’tan Maduro’ya ‘kekik’ cezası!

Covid-19 ile ilgili bilgi kirliliği, gün geçtikçe büyüyor. Bu durumun önüne geçmek isteyen sosyal medya şirketleri, yanlış bilgi yayan hesaplara müdahale ediyor. Paylaşılan yanlış bilgiler, ya güvenilmez olarak işaretleniyor ya da hesap kapatılıyor. Benzer bir bilgi politikasına sahip olan Facebook, Venezuela Devlet Başkanı Nicholas Maduro‘nun hesabını bu kapsamda kapattı.

Retuers’ın haberine göre Facebook, 58 yaşındaki Venezula Devlet Başkanı Nicholas Maduro’nun hesabını insanları yanılttığı gerekçesiyle kapattı. Şirket bu duruma gerekçe olarak, yapılan paylaşımları gösterdi. Söz konusu paylaşımlar, sosyal medya devinin bilgilendirme politikalarını ihlal ediyor. Maduro, Facebook hesabında Covid-19‘a karşı “mucizevi” etkileri olan bir ilacı paylaşıyor ve insanlara bu ilacı kullanmalarını öğütlüyordu.

Maduro‘nun kekikten elde edilen malzemelerle yapılmış ilacı tanıttığı bazı videolar da sosyal medya platformundan kaldırıldı. Devlet Başkanı videoda, ilacı “mucizevi” ve “tıbbı bir atılım” olarak nitelendiriyor. Ancak söz konusu ilaç, tıp camiasında bir destek görmüyor. Pek çok doktor, ilacın virüsü tedavi edebileceği iddialarını “yalan” ve “tehlikeli” bulduklarını açıkladı.

https://shiftdelete.net/facebook-venezuela-baskaninin-hesabini-kapatti

Doğru Mu: Cumhurbaşkanlığı doğrulama platformu kuruyor

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, sosyal medyadaki kara propagandalara, yalanlara ve algı operasyonlarına yanıt verecek bir uygulamanın hayata geçmek üzere olduğunu duyurdu. Altun, bir Twitter kullanıcısının paylaşımını alıntılayarak, “Uzun süredir çalışmalarını yürüttüğümüz DOĞRU MU platformu, çok ama çok yakında yayına geçecek, hakikat mücadelemizin güçlü aygıtlarından biri olacak.” ifadelerini kullandı.

Teknoloji çağına geçiş ile birlikte yaygınlaşan akıllı telefonlar sonrası sosyal medya hayatın vazgeçilmezleri arasında yer aldı. Artık siyasetten, sosyal olaylara, spordan, sanata her alanda etkili olan sosyal medya, amacı dışında kullanımlarla da sık sık gündeme geliyor. Birçok kez doğru bilgiden daha fazla manipülatif bilgiler, doğruların yerine yalan haberler hızla yayılarak etki oluşturuyor. Sosyal medyada birçok kullanıcı bu yalanlar ve karalama kampanyalarından yılmış durumda.

Hükümet ve toplumsal olaylarla ilgili ortaya atılacak yalanlar, manipülatif bilgiler ve karalama kampanyaları ‘Doğru mu’ isimli aplikasyon ile engellenecek. Sahte ve gerçek dışı bilgilerin doğruları bu platformdan paylaşılacak.

https://www.sabah.com.tr/gundem/2021/02/20/son-dakika-yeni-platform-geliyor-dogru-mu-iletisim-baskani-altun-cok-yakinda-diyerek-duyurdu

Maliye Bakanlığı Kripto para Borsalarından Kullanıcı Bilgilerini İstedi.

Türkiye’de faaliyet gösteren kripto para borsalarının kullanıcı bilgileri, bu hafta Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından borsalara gönderilen tebligat ile talep edilmiş. Bu ne alma gelmektedir?  2021 tamamlanmadan yürürlüğe girmesi beklenen Dijital Para Yasası kapsamında, kripto para alım satım işlemlerine uygulanması beklenen vergi düzenlemesi için en somut adımlardan birisi böylece atılmış oldu.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, kısa sürede Türkiye gündemine giren gelişme hakkında bir açıklama yaptı. Açıklama metninde kripto paraların “suç gelirlerinin aklanması ve terörizmin finansmanı” amacı ile kullanılabildiği vurgusunu yaptı.

Ülkemizde bu mücadele esas itibariyle, Bakanlığımız bünyesinde Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) Başkanlığı’nca yürütülmektedir.

TC kimlik numarası, vergi kimlik numarası, SWIFT kodu, kullanıcı unvanı, borsaya kayıt oldukları tarih ve sanal cüzdan numarası da bulunuyor.

  • Al-tut gibi uzun süreli işlemler değil “trade” yani al-sat işlemlerinden elde edilen gelirlerin vergilendirilebilir.
  • Vergi çalışmaları Maliye Bakanlığı, BDDK ve SPK kurumları tarafından yürütülüyor.

Yerel ya da global borsaların bu konuya yaklaşımı henüz netleşmese de özellikle Binance gibi merkezi yurt dışında bulunan ve Türkiye operasyonlarını ayrıca yürüten borsalar, kullanıcı bilgilerini paylaşmayı kabul etmeyebilirler.

”Bu açıdan baktığımızda yurt dışı merkezli borsalar için sürecin işleyişi Sosyal Medya Yasası‘na benzeyebilir. Ancak kesin olan bir şey var ki yasal düzenleme, Türkiye’deki kripto para piyasasındaki anonim akışı sona erdirecek” dedi.

https://www.webtekno.com/maliye-bakanligi-kripto-para-vergisi-icin-borsalardan-tum-kullanici-verilerini-istedi-h108212.html

TeknolojiVeGelecek

Dünyada e-kimlik uygulamasına geçen ilk ülke Ukrayna olacak

Ukrayna, e-kimlik uygulamasına geçen dünyadaki ilk ülke olacak. Diia isimli bir uygulama geliştiren yetkililer, bu uygulamaya Ukraynalıların kimlik bilgilerini eklediler. Ağustos ayında kullanıma açılacak sistem, vatandaşın kimlik kartının akıllı telefonuna yüklemesini sağlayacak.

Diia, vatandaşların her türlü resmi işlemlerini yapabilmesini sağlayacak. Yani bir Ukraynalı, bu uygulama ile kimlik bilgilerini akıllı telefonunda taşımış olacak. Hükümet yetkilileri, Diia’nın kullanıma açılmasıyla kimlik kartı ya da ehliyet gibi kartların taşınma zorunluluğunun ortadan kalkacağını söylüyorlar.

https://www.webtekno.com/ukrayna-e-kimlik-diia-h108165.html

NASA’nın TESS uzay aracından beklenmedik başarı

NASA‘ya ait uzay aracı TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) tespit etmeyi hedeflediği gezegen sayısını kolaylıkla aştı. Uzay ajansı, 2018‘de görevine başladığından beri uzay aracının 2.200‘den fazla potansiyel gezegen tespit ettiğini açıkladı. Keşfedilen gezenlerin yüzlercesinin küçük olduğu ifade ediliyor. Bazılarının ise her ne kadar yaşanabilir olmasa da daha çok dünya benzeri olduğu belirtiliyor.

”TESS’ten, göreve başladığından itibaren ilk iki yıl içinde 1.600 gezegen bulması bekleniyordu. Ancak işler beklendiğinden daha iyi ve olumlu gitti. Bu sayede gezegen sayısında beklenmedik başarı gösteren uzay aracı hedeflenen sayıyı aştı” dedi.

https://shiftdelete.net/nasanin-tess-uzay-aracindan-beklenmedik-basari

Yarım Milyar Facebook Kullanıcısının Kişisel Bilgileri Açığa Çıktı

Düşük seviye bir hacker forumunda bir kullanıcı, milyonlarca Facebook kullanıcısının telefon numarasını ve kişisel bilgilerini ücretsiz olarak paylaştı. 106 ülkeden kullanıcının bilgileri paylaşılırken, toplamda etkilenen kullanıcı sayısı 533 milyon oldu.

Açığa çıkan bilgiler arasında telefon numaraları, Facebook ID’leri, tam isimler, konumlar, doğum günleri, bio bilgileri ve bazı durumlarda da e-posta adresleri yer aldı. Bilgileri açığa çıkan kullanıcıların 32 milyonu ABD’de, 11 milyonu Birleşik Krallık’ta ve 6 milyonu Hindistan’da yaşıyor.

Ayrıca mail adresleri de hesap sıfırlama için kullanılabiliyor.

Güvenlik uzmanları, bu boyutta bir veriyle siber suçluların sosyal mühendislik ya da hackleme hareketlerinde bulunabileceğini belirtiyor. Facebook ise konuyla ilgili olarak soruları şimdilik yanıtsız bırakmayı tercih ediyor.

https://www.webtekno.com/533-milyon-facebook-kullanicisinin-bilgileri-sizdirildi-h108320.html

Dünya Devlerinden bir tanesi daha , Son Yılların En Büyük Fidye Saldırılarından Birine Maruz Kaldı: 50 Milyon Dolar Talep Ediliyor

Bilgisayar üreticisi Acer, bugüne kadar gördüğümüz en büyük fidye saldırılarından birisine kurban oldu. Saldıran ekip REvil, şirketten 50 milyon dolar talep etti. Ayrıca çarşamba gününe kadar ödeme yapılması durumunda %20 indirim yapılacağı da belirtildi.

Çevrimiçi altyapılara daha da bel bağladığımız şu günlerde dev şirketlere yapılan siber saldırılarda, özellikle fidye talep edilen saldırılarda büyük bir artış görüldü. Bu saldırıların son hedefiyse bilgisayar üreticisi Acer oldu. Fakat Acer’e yapılan saldırının boyutu, diğer saldırılardan çok daha büyüktü.

En büyük fidye saldırılarından birisi olarak tarihe geçen bu saldırı sonucunda bilgisayar korsanları, Acer’den 50 milyon dolar fidye talep etti. Bu değer, bugüne kadar bir siber saldırıda talep edilen en yüksek değer olarak da tarihe geçti. Saldırı, saldırıyı yapan fidye ekibi REvil tarafından duyuruldu.

Bunun yanı sıra REvil ekibi, 50 milyon dolar talep ettikleri fidye saldırısında Acer’a %20 indirim dahi sundu. Bu indirim, şirket ödemeyi çarşamba gününe kadar yaparsa geçerli olacak. Ödeme yapılması durumunda REvil, Acer’e şifre çözücü ve güvenlik açığı raporu verecek ve çalınan dosyaları silecek.

https://www.webtekno.com/acer-fidye-saldirisi-50-milyon-dolar-h107752.html

Program Videosu :

Haber Kaynakları: 

Haberler çeşitli teknoloji ve haber kaynaklarından alınarak haftalık olarak derlenip Bengü Türk TV kanalında her pazar canlı olarak yayınlanan ‘Teknoloji ve Gelecek‘ programında yorumlanmaktadır. Haber içerikleri www.sametbayrakci.com sitesinde yazılı olarak aynen yayınlanması durumunda ilgili sitelerin linkleri haber alt kısımlarında ve başlıklar direk olarak haber sitelerine yönlendirilerek yer verilmektedir.

Ayrıca program ile ilgili detaylar her hafta canlı yayın esnasında Twitter sosyal medya hesaplarından BİDER ( https://twitter.com/BilisimDernegiO), Samet BAYRAKCI (https://twitter.com/BayrakciSamet) ve Dijital Biz (https://twitter.com/DijitalBiz) anlık olarak takip edebilirsiniz.