Samet Bayrakcı, BengüTürk TV’de Teknoloji ve Gelecek Programında 4-11 Nisan Haftalık Türkiye ve Dünya Teknoloji Gündeminden Bahsetti

tarafından
217
Samet Bayrakcı, BengüTürk TV’de Teknoloji ve Gelecek Programında 4-11 Nisan Haftalık Türkiye ve Dünya Teknoloji Gündeminden Bahsetti

BENGÜTÜRK TV Teknoloji ve Gelecek Programı’nda NFT Konuşuldu

sametbayrakci_NFT

Dijital Biz Dergisi Genel Yayın Yönetmeni ve Global Bilişim Derneği (BİDER) Başkanı Şenol Vatansever‘in moderatörlüğünde Türkiye’nin canlı yayınlanan ilk ve tek teknoloji tartışma programı “Teknoloji ve Gelecek”, BENGÜTÜRK TV’de 11 Nisan Pazar günü onuncu bölümü ile devam etti.

Programın onuncu bölümünde NFT masaya yatırıldı yatırıldı. Programın konukları İstanbul Blockchain Women Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Başak Burcu Yiğit, Kadir Has Üniversitesi Öğretim Görevlisi İsmail Hakkı Polat, Kadir Has Üniversitesi Öğretim Görevlisi Tansel Kaya ve Dijital Biz Dergisi Editörü Samet Bayrakcı oldu.

Samet BAYRAKCI 4-11 Nisan Haftalık Teknoloji Raporu Videosu : 

Samet Bayrakcı 28 Mart 4 Nisan tarihlerinde Türkiye ve Dünya gündeminde gerçekleşen teknolojik gelişmelerden bahsettiği programda birbirinden önemli konulara değindi.

Bayrakcı’nın bahsetmiş olduğu ilgi çekici konu başlıkları ve içeriklerden şu şekilde bahsetti;

–          Bakan Yardımcısı, Verileri Açığa Çıkan Facebook Kullanıcılarının Ne Yapması Gerektiğini Açıkladı

Ulaştırma Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Facebook veri ihlali sonrasında Türk vatandaşları için önlem listesi yayınladı. Veri ihalelinin boyutlarını paylaşan Sayan, kullanıcıların ne yapması gerektiğini madde madde açıkladı.

KVKK, veri ihlali sonrasında konuyla ilgili soruşturma başlattığını duyurdu. Duyurunun ardından BTK ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından da açıklama yapıldı.

BTK tarafından Facebook veri ihlali konusunda yayınlanan kılavuzda;

– Kullanıcı parolaları ele geçirilen veriler arasında olmasa da parolanızı değiştirin.

– Kurumsal (iş) e-posta hesapları ile sosyal medya platformlarına üye olmayın.

– Farklı sosyal mecralarda benzer veya aynı parolaları kullanmayın.

– Oltalama saldırılarına karşı dikkatli olun.

– Tahmin edilmesi zor parolalar kullanın.

– İki aşamalı doğrulamayı aktif hale getirin.

uyarıları yer alıyor.

omer-fatih-sayan-dan-facebook-veri-ihlali-aciklamasi

https://www.webtekno.com/bakan-yardimcisi-verileri-aciga-cikan-facebook-kullanicilarinin-ne-yapmasi-gerektigini-acikladi-h108412.html

–          BTK, Facebook’tan ‘Verileri Çalınan Türk Kullanıcılar’ ile Alakalı Bilgi Talep Etti

BTK, resmi olarak Facebook’a başvuru yaparak kullanıcı verileri çalınan Türk vatandaşları için bilgi talebinde bulundu. BTK’dan edinilen bilgiye göre Facebook’taki 553 milyon kullanıcının verileri çalınmış durumda. Bunu deep web forumları üzerinde yayınlayan hackerlar verileri ücretsiz olarak paylaşıyorlar. Ortalama verileri çalınan 20 milyon Türk kullanıcının olduğu düşünülüyor. İşin korkunç kısmı bu hacking olayının resmen zevk için yapılması. Genellikle bu tarz veriler bir amaç için çalındığında satışa çıkarılıyor.

Bilgisayar korsanlarının bu noktada ana hedefinin ABD olduğu düşünülüyor keza dolandırıcılıkta oldukça işe yarayacak veriler olduğu kesin gözüyle bakılıyor.

BTK’nın konu hakkında Facebook’tan bilgi talep etmesi oldukça başarılı bir girişim. Bu sayede kullanıcı verilerimize ne olduğu konusunda en azından fikir sahibi olabileceğiz.

https://www.webtekno.com/btk-facebook-bilgi-talebi-h108417.html

–          Türkiye’nin E-Ticaret Hacmi 226 Milyar TL’ye Yükseldi

COVID-19 koronavirüs pandemisinin etkisiyle tüm dünyada büyüyen e-ticaret hacmi 2020 yılında Türkiye’de de büyük artış gösterdi. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “2020 yılı itibari ile, ülkemizde e-ticaret hacmi 2019 yılına göre yüzde 66 artış göstererek 136 milyar liradan 226 milyar 200 milyon liraya yükselmiştir” dedi. Bakanlık binasında yapılan programda, 2020 yılı e-ticaret verilerini açıklayan bakan, 25-34 yaş arası kullanıcıların e-ticareti daha sık kullandığını belirtti.

Türkiye’de giderek artan e-ticaret yapan işletme sayısının 2019 yılında 68 bin 457 olduğunu belirten Bakan, 2020 yılında bu sayının 256 bin 861 işletmeye çıktığını belirtiyor. Bu da Türkiye’de arz-talep durumunu gözler önüne seriyor.

2020 yılında sipariş adetleri 2019 yılına göre yüzde 68 artışla, 1 milyar 366 milyon adetten 2 milyar 297 milyon adede yükselmiştir. 2020 yılında kaydedilen e-ticaret tutarının; 207 milyar lira ile yüzde 91.4’ü yurt içi harcamalardan, 9,3 milyar lira ile yüzde 4.2’si diğer ülkelerin ülkemiz e-ticaret sitelerinden yaptığı harcamalardan, 9,9 milyar lira ile yüzde 4.4’ü ise vatandaşlarımızın yurt dışından yaptığı alımlardan oluşmaktadır. Yine görüldüğü üzere; ülkemizde, toplam e-ticaret içindeki perakende payı ise yüzde 64 seviyesindedir.”

Ancak artan e-ticaret hacmi reklam verenleri olumsuz yönde etkiliyor. Reklam piyasasında artan rekabetle beraber, reklam verenler geçtiğimiz yılların ortalama %100 üzerinde birim başına artan maliyetlerle karşılaşıyorlar.

ankara-bakan-pekcan-e-ticaret-hacmimiz-226-mi-3-14047042_o

https://www.webtekno.com/turkiye-e-ticaret-hacmi-226-milyar-tl-h108419.html

-Biyometrik veri yönetiminde Türkiye olarak yedinciyiz!

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, “Yazılım alanında bugüne kadar dünyada çok az sayıda ülkenin başarabildiği Biyometrik Veri Yönetim Sistemi teknolojisini geliştiren 7’nci ülke olmanın haklı gururunu yaşıyoruz.” dedi.

2019’da başlatılan, HAVELSAN-Polis Bakım ve Yardım Sandığı (POLSAN) ortaklığında kurulan BİYOTEKSAN bünyesinde yürütülen ve 1,5 yıl gibi kısa sürede tamamlanan projenin Türk mühendislerinin de bir başarısı olduğunu ifade ederek, “Yazılım alanında bugüne kadar dünyada çok az sayıda ülkenin başarabildiği Biyometrik Veri Yönetim Sistemi teknolojisini geliştiren 7’nci ülke olmanın haklı gururunu yaşıyoruz.” diye konuştu.

Demir, ilk fazı “Nitelikli parmak izi tanıma ürünü” olan projede ikinci faz “Niteliksiz, yani olay yeri parmak izi tanıma ürünü”nün de belirlenen takvim doğrultusunda tamamlanarak kullanıcı kurumların hizmetine sunulacağı bilgisini verdi.

Merkezi bir biyometrik veri sisteminin tüm resmi kurumlarla özel şirketlere hizmet verebilecek bir altyapıyı da sağlayacağını belirten Demir, “Adli inceleme, kimlik tanıma ve kimlik doğrulama işlemlerini hızlandırmak, güvenilirliğini artırmak üzere başlatılan Biyometrik Veri Sistemi Projesi’nin ilk ürünü nitelikli parmak izi tanıma sisteminin ülkemize, milletimize ve sistemi ilk kez kullanan Göç İdaresi Genel Müdürlüğünde kullanılmaya başlandı.

https://www.milliyet.com.tr/teknoloji/biyometrik-veri-yonetiminde-turkiye-olarak-yedinciyiz-6475034

sametbayrakci

Dersi dinlemeyen öğrencileri tespit eden uygulama geliştirildi

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle yoğunlaşan uzaktan eğitim sırasında dersi dinlemeyen, bilgisayarda farklı konularla ilgilenen öğrenciler, ücretsiz kullanıma sunulan bir uygulamayla anında tespit edilebiliyor.

Salgının dünya genelinde 1,6 milyara yakın öğrenciyi etkiledi.

Öğrenci takibi için hiçbir yazılım kurulumu gerektirmeden internet tarayıcısı üzerinde çalışabilen bir uygulama geliştirdiklerini bildirdi.

Uygulamanın kolayca kullanılabildiğini vurgulayan firmanın yöneticisi, “Bu, öğretmen ve öğrencilere birer internaktif tahta sunarak, görüntülü, gerçek zamanlı ve ortak çalışma yapılmasını mümkün hale getiriyor. Öğrencilerin etkileşimli bir şekilde eğitimlere katılabilmesini teşvik eden platform, en sık kullanılan dosya türlerini de destekliyor.” dedi.

2 milyondan fazla kullanıcısı olan uygulama 21 hazirana kadar kayıt olan herkese ücretsiz kullanım imkanı sunuyor.

https://www.posta.com.tr/dersi-dinlemeyen-ogrencileri-tespit-eden-uygulama-gelistirildi-2317692

Program Videosu :

Haber Kaynakları: 

Haberler çeşitli teknoloji ve haber kaynaklarından alınarak haftalık olarak derlenip Bengü Türk TV kanalında her pazar canlı olarak yayınlanan ‘Teknoloji ve Gelecek‘ programında yorumlanmaktadır. Haber içerikleri www.sametbayrakci.com sitesinde yazılı olarak aynen yayınlanması durumunda ilgili sitelerin linkleri haber alt kısımlarında ve başlıklar direk olarak haber sitelerine yönlendirilerek yer verilmektedir.