Samet Bayrakcı, BengüTürk TV’de Teknoloji ve Gelecek Programında Türkiye ve Dünya Teknoloji Gündeminden Bahsetti

tarafından
273
Samet Bayrakcı, BengüTürk TV’de Teknoloji ve Gelecek Programında Türkiye ve Dünya Teknoloji Gündeminden Bahsetti

BENGÜTÜRK TV Teknoloji ve Gelecek Programı’nda Dijital Dönüşüm, Blockchain ve NFT Konuşuldu

teknolojiraporu_sametbayrakci

Dijital Biz Dergisi Genel Yayın Yönetmeni ve Global Bilişim Derneği (BİDER) Başkanı Şenol Vatansever‘in moderatörlüğünde Türkiye’nin canlı yayınlanan ilk ve tek teknoloji tartışma programı “Teknoloji ve Gelecek”, BENGÜTÜRK TV’de 28 Mart Pazar günü sekizinci bölümü ile devam etti.

Programın sekizinci bölümünde; dijital dönüşüm, blockchain ve NFT masaya yatırıldı. Programın konukları Dijital Kalkınma Derneği (Dijikad) Başkanı Zekai Kıran, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Dijital Dönüşüm Komitesi Başkanı Fahrettin Oylum, Kadir Has Üniversitesi Öğretim Görevlisi İsmail Hakkı Polat ve Dijital Biz Dergisi Editörü Samet Bayrakcı oldu.

Samet BAYRAKCI Teknoloji Raporu Videosu : 

Samet Bayrakcı Türkiye ve Dünya gündeminde gerçekleşen teknolojik gelişmelerden bahsettiği programda birbirinden önemli konulara değindi.

Bayrakcı’nın bahsetmiş olduğu ilgi çekici konu başlıkları ve içeriklerden şu şekilde bahsetti;

Twitter, Türkiye’ye temsilci atayacak

Şenol Bey biliyorsunuz ki geçen senelerde gündeme gelen sosyal medya yasası çok tartışılmıştı. Gözler sosyal medya devlerine çevrilmişti. Bu hafta merakla beklenen karar teknoloji devi Twitter tarafından açıklandı.

Bu yasaya göre günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yabancı kaynaklı sosyal ağlara Türkiyede 1 temsilci bulundurma zorunluluğu getiren yasa 5 aşamalı bir ceza sistemi içermektedir.

Birinci aşamada uyarıyı takip eden 30 gün içinde yasanın mecbur kıldığı temsilciyi atamayan sosyal ağ sağlayıcılarına 10 Milyon Lira para cezası kesilecek.

İkinci aşamada ise para cezasını takip eden 30 gün içinde, yine temsilci atanmamışsa bu kez sağlayıcılara 30 milyon lira para cezası kesilecek.

Üçüncü aşamada reklam yasağı getirilmesi.

Dördüncü aşamada yüzde 50 oranında bant daraltma (erişimi yavaşlatma) cezası uygulanacak.

5’inci aşamada ise Sulh Ceza Hakimliği’nden söz konusu sosyal ağ sağlayıcıları için yüzde 90 bant daralma talep edilecek.

Nisan 2021 itibarı ile %50, Mayıs 2021 ‘de %90 bant genişliği daralması görülecektir.

Instagram 13 yaş altındaki çocuklara özel bir versiyon yayınlayacak

Bu konuda şimdilik detaylı bir plan yapmadıklarını belirten Instagramın CEO’su Mosseri, pek çok çocuğun uygulamaları kullanmak için ailelerinden izin aldığını açıkladı. Çocuklar doğal olarak yaşıtlarının ya da yetişkinlerin sıkça gezindiği platformları deneyimlemeye can atıyor. Ancak bu adım, önemli soruları da beraberinde getiriyor. Kendimizi korumaya çalıştığımız bu reklam bombardımanını çocuklara da yaşatmaya hazır mıyız? Daha da önemlisi çocukların verilerinin ticarileşmesine müsade etmeli miyiz?

ABD’li gençlerin favorisi Snapchat, Z jenerasyonunu avucunun içine alarak, uzun vadede 2030 yılının tüketicilerini kendine çekmiş oldu.

Şirket, 2017’de facebook tarafı için yayına aldığı Messenger Kids’te olduğu gibi Instagram’a aileler için bir kontrol mekanizması ekleyecek.

Bir banka kurmaya giden yol: Türkiye’de dijital bankacılık lisansı verilmeye başlanıyor

Açıklanan Ekonomi Reform Paketi ile ülkemizin yakında dijital bankacılık lisansı vermeye başlayacağının müjdesi verildi. 12 Mart 2021 tarihinde açıklanan Ekonomi Reform Paketi, tüm ülkeyi ilgilendiren detayları içerisinde barındırıyor. Finans alanında özellikle bankacılık sektörünü ilgilendiren detaylar da epey ön plana çıktı.

Bu yenilik Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın hazırladığı kitapçıkta, “Dijital (Şubesiz) Bankacılık lisanslamalarına (uygulamalarına) imkan sağlanacaktır.” cümlesiyle duyuruldu.

Öncelikle bu karar bankacılık sektörü ve bankacılık kanunu açısından önemli. Bu bağlamda, 5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nda bazı değişiklikler ve düzenlemeler yapılması bekleniyor.

Dijital bankacılık lisansı, şubesiz olarak faaliyet olarak gösterecek uygulamalara dağıtılacak. Bu lisansı almak için, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından belirlenen kuralları karşılamak gerekecek.

Gerekli teknolojik ve finansal şartların belirlenmesi adına BDDK Bilgi Sistemleri Uyum Daire ve BDDK Düzenleme Daire Başkanlıkları çalışmalarını sürdürüyor.

”Güven unsurunun kalıcılığı için bankacılık lisansı çok kolay alınabilir bir şey değil. Ama bu noktada dijital bankacılık lisanslarının daha kolay alınabilir bankacılık lisansları olmayacağını kesin olarak söyleyebilirim” dedi.

Ayrıca sektöre girecek olan yeni oyunculardan da bahsedebiliriz. Telekom operatörleri ile birlikte büyük perakende zincirleri de lisansa göz atabilecek diğer büyük kuruluşlar arasında olabilir. Yabancı oyuncular, yurtdışında faaliyet gösteren güçlü ve sermayesi kuvvetli, karlılığa geçmiş, yeni pazarlar arayan dijital bankalar sektörün yeni oyuncuları olacaktır.

Resmi Gazete’de yayımlanan uzaktan çalışma yönetmeliğinde öne çıkan noktalar

Beklenen oldu, birkaç gün önce Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, uzaktan çalışmaya ilişkin esasları belirleyen yönetmeliği yayımlandı. Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmeliğe göre, iş ilişkisi doğrudan uzaktan çalışma sözleşmesi ile kurulabilecek veya hâlihazırda işyerinde çalışan işçinin iş sözleşmesi, işçinin ve işverenin anlaşması halinde, uzaktan çalışma sözleşmesine dönüştürülebilecek.

Yönetmelikte, çalışanın işini yürüteceği mekanın işveren tarafından düzenleneceği hükme bağlandı. Bu ortamın oluşturulmasının maliyetinin nasıl karşılanacağı ise işveren ve işçi tarafından birlikte ele alınacak. Uzaktan çalışma yapma talebi yazılı olarak bildirilecek.

Uzaktan çalışma için yazılı istekte bulunacak ve bu istek en geç 30 gün içinde olumlu ve olumsuz karara bağlanacak. Zorunlu haller durumunda, işveren çalışanlardan bir bölümün evden çalıştırabilecek ve bu durumda işçinin rızası aranmayacak.

TBMM Başkanı’ndan ‘Online Eğitim’ Açıklaması: Kalıcı Olarak Devam Edecek

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, teknolojik altyapılara yatırımların devam edeceğini aktarırken; online eğitim ve diğer online hizmetlerin kalıcı olarak devam edeceğini belirtti.

Milli Eğitim Bakanlığı bu konu üzerinde çalışmalara ve yatırımlara devam edeceğini yakın zamanda tüm detayların paylaşılacağı bilgisi şu an elimizde bulunan bilgilerdir.

Blockchain_sametbayrakci

Maliye Bakanlığı Açıkladı: Dijital Para Yasası Bu Yıl İçinde Geliyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayınlanan Ekonomi Reformları Eylem Planı takvimine göre 31 Aralık 2021 tarihine kadar dijital para birimlerinin ekonomik, teknolojik ve hukuki alt yapısı oluşturulacak.

Kripto paralar alt yapı olarak blockchain teknolojisini kullanmaktadırlar. Blockchain, işlemlerin demokratik ve güvenilir olmasını sağlayan bir teknolojidir.

Kripto para birimlerine geçilmesi aracılık faaliyetlerine olan ihtiyacı ortadan kaldırarak ödemelerin daha hızlı yapılmasına imkan sağlayacaktır. Bu durum bankacılık sistemi içinde bir tehdit oluşturacaktır. Kripto para girişimi dünya çapında bir geçerliliği olmadığı sürece bu girişimlerin çok büyük bir anlamı olmayacaktır.

Kripto paraların ülkeler tarafından güvensiz olarak sayılmalarının nedeni merkeziyetsiz yapılarıdır. Ülke paralarının basılması ve dağıtılması o ülkenin kanunlarıyla belirlenmiş olan kurallar çerçevesinde, merkezi sistem kontrolüyle yürütülmektedir. Kripto paraların, sistemin işleyişine hükümetleri ve merkezi kuruluşları karıştırmaya karşı çıkan yapısından dolayı ülke hukuklarında çözümsüzlükler meydana gelmektedir.

WhatsApp, Instagram ve Facebook Çöktü

Sosyal medyada milyonlarca kullanıcı uygulamalara ulaşamadığını bildirdi. Saat 20:25 sıralarında başlayan sorunun ise saat 21:10 sıralarında giderildiği görüldü.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, yaptığı açıklamada, “USOM raporuna göre WhatsApp ve Instagram trafiklerinde yaşanan kesintiler global çapta ve yurt dışı kaynaklıdır” ifadelerini kullandı.

123 binden fazla kullanıcı, Instagram ile ilgili sorun yaşandığını platforma bildirirken, WhatsApp için 23 binden fazla kullanıcı ve Facebook Messenger için ise 5 binden fazla kullanıcı platformlarla ilgili sorun olduğunu sosyal medya devlerine raporladı.

sibergüvenlik_sametbayrakci

Türkiyenin Önde Gelen Hava Yolları Firması  Hacklendi

Saldırının şirket sunucularına veya verilerine yönelik olmadığı da ortaya çıktı. Domain Hizmeti alınan firmaya gerçekleştirilen saldırı sonrası domain ‘I farklı bir domain’e yönlendirme şeklinde yapılmış olabileceğide iddaalar arasında yer aldı.

Türkiyenin En büyük Online Yemek ve Gıda Sipariş Firması  Hacklendi

25 Mart günü sabah saatlerinde kullanıcı veri tabanının kimliği tespit edilemeyen siber korsan ya da korsanlar tarafından saldırıya uğradığını ve bir güvenlik ihlali yaşandığını açıkladı.

  • Ad soyad
  • Doğum tarihi
  • Kayıtlı telefon numaraları
  • Kayıtlı e-posta adresleri
  • Kayıtlı adres bilgileri
  • Açık olarak görülmeyen, SHA-256 algoritması ile maskelenmiş giriş şifreleri

Büyük Bir Körfez Bankası’nda Büyük Bir Dolandırıcılık Oldu

İstanbul merkezli 3 ilde düzenlenen operasyonda, bir Körfez bankasının sistemine girerek, Hong Kong, Filipinler, Türkiye, Çin ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden Dubai’deki işbirlikçilerinin kurumsal hesaplarına toplam 25 milyon avro ve 17 Milyon dolar para gönderdikleri tespit edildi. Uluslararası çetenin 5 üyesi, düzenlenen operasyonda gözaltına alındı.

Çete üyelerinin, Türkiye’de bulunan kurumsal bir firmaya da 519 bin 140 avro para transferi gerçekleştirdikleri ve bu parayla Türkiye’de gayrimenkul almaya çalıştıkları belirlendi.

12 Milyon TL’lik Kripto Para Dolandırıcılığı

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, İstanbul merkezli 3 ilde yaklaşık 12 milyon liralık “kripto para” dolandırıcılığı yapan şebekeye yönelik operasyon düzenledi. Operasyonda 8 kişi gözaltına alındı. Şüpheliler sorgulanmak üzere emniyet müdürlüğüne götürüldü.  

JACK DORSEY’İN İLK TWEET’İ -2,5 MİLYON DOLAR VEYA DAHA FAZLASI 

NFT çılgınlığı hız kesmeden devam ediyor. Twitter ‘ın kurucusu olan Jack Dorsey’in ilk twitter ‘da atmış olduğu ilk twit’i yaklaşık 19 Milyon TL civarında kendisine alıcı bulmuş durumdarır.

Türk Nöroloji Derneği: Elektronik ortama aşırı maruz kalma çocuklarda epilepsi riskini artırabilir

Türk Nöroloji Derneğinden 26 Mart Dünya Epilepsi Farkındalık Günü dolayısıyla yapılan açıklamada, Dernek Başkanı Prof. Dr. Şerefnur Öztürk teknolojiye ve elektronik ortamlara aşırı maruz kalmanın epilepsi riskini arttıracağını bildirdi.

Program Videosu :
kriptopara

Haber Kaynakları: 

www.teknolojivegelecek.com

www.webrazzi.com