Teknoloji ve Gelecek Programı’nda Bilgi ve İletişim Teknolojilerinin Geleceği Konuşuldu

tarafından
171
Teknoloji ve Gelecek Programı’nda Bilgi ve İletişim Teknolojilerinin Geleceği Konuşuldu

Samet Bayrakcı, BengüTürk TV’de Teknoloji ve Gelecek Programında 25 Nisan – 2 Mayıs Haftalık Türkiye ve Dünya Teknoloji Gündeminden Bahsetti

sametbayrakci

Dijital Biz Dergisi Genel Yayın Yönetmeni ve Global Bilişim Derneği (BİDER) Başkanı Şenol Vatansever‘in moderatörlüğünde Türkiye’nin canlı yayınlanan ilk ve tek teknoloji tartışma programı “Teknoloji ve Gelecek”, BENGÜTÜRK TV’de 2 Mayıs Pazar günü 13. bölümü ile devam etti.

Programın 13. bölümünde Bilgi ve İletişim Teknolojilerinin Geleceği masaya yatırıldı. Programın konukları Türkiye Bilişim Derneği (TBD) Başkanı Rahmi Aktepe, Telekomünikasyon Uydu ve Elektronik Sanayicileri İş İnsanları Derneği (TUYAD) Başkanı Hayrettin Özaydın, Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesi (HTK) Başkanı İlhan Bağören ve Dijital Biz Dergisi Editörü Samet Bayrakcı oldu.

Samet BAYRAKCI 25 Nisan – 2 Mayıs Haftalık Teknoloji Raporu Videosu : 

Samet Bayrakcı 25 Nisan – 2 Mayıs tarihlerinde Türkiye ve Dünya gündeminde gerçekleşen teknolojik gelişmelerden bahsettiği programda birbirinden önemli konulara değindi.

Bayrakcı’ nın program esnasında bahsetmiş olduğu ilgi çekici konu başlıkları ve içeriklerin detayları;

Endüstriyel Kriz Kapıda: Dünyanın En büyük Çip Üretim Firmasının CEO’su, Mikroçip Kıtlığının 2 Yıl Daha Sürebileceğini Belirtti

Frimanın CEO’su Pat Gelsinger, yarı iletken sektöründe yaşanan kıtlık sorunuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Gelsinger tarafından yapılan açıklamalara göre sektördeki sorunlar 2 yıl daha sürebilir. Kıtlığı durduracak tek şey ise sektör paydaşlarının üretim kapasitesini artırması.

Koronavirüs pandemisi nedeniyle üretime ara veren şirketler, tedarik zincirlerinde aksamaların yaşanmasına yol açtı. Hal böyle olunca da otomobillerden tutun küçük el aletlerine kadar tüm elektronik ürünlerde kullanılan mikroçiplerin üretiminde aksaklıklar yaşandı.

https://www.webtekno.com/intel-ceosu-mikrocip-kitligi-2-yil-daha-surebilir-h109053.html

teknolojivegelecek

Dijital Türkiye Platformu, “Dijitalleşme Yolunda Türkiye” raporunu yayınladı

TBV(Türkiye Bilişm Vakfı), TÜBİSAD (Bilişim Sanayicileri Derneği) ve TESİD (Türk Elektronik Sanayicileri Derneği) iş birliğiyle kurulan Dijital Türkiye Platformu, birlikte hazırladığı “Dijitalleşme Yolunda Türkiye” raporu bugün yayınladı.

Rapora göre akıllı otomasyon çağı ve çevrimiçi öğrenme, hem teknolojik farkındalığın artmasını hem de kültürel gelişmeyi sağlayacak. Dijitalleşme yolundaki Türkiye’nin 2025 hedeflerini ise eğitim (e-devlet kullanım oranının yüzde 80’e ulaşması), bağlanabilirlik, bulut bilişim (kullanımın yüzde 60 seviyesine gelmesi), dijital servis kullanımının artmasıfırsat eşitliği ve girişimci yaklaşımların benimsenmesi

Türkiye’nin siber güvenlik stratejisi ve hedefler

Atılan adımlar ve gelişmeler ile birlikte Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) Global Siber Güvenlik Endeksinde, Türkiye, 2019 yılında bir önceki yıla göre 23 basamak birden yükselerek, dünyada 20’nci sıraya çıkmıştır. Türkiye, siber güvenlikteki gayretleriyle; Avrupa’da 11’inci sırada yer almaktadır.

Değişen işgücü ve beceri beklentileri

Önümüzdeki 2 yıl içerisinde her 10 çalışandan 3’ünün mevcut becerilerini geliştirme zorunluluğu doğacak.

Bu dönem içerisinde mevcut beceri ve yetkinliklerini geliştiremeyen ve değişimin gerisinde kalan her 10 çalışandan 2 si önümüzdeki 2 yıl içerisinde atıl kalacak.

teknolojivegelecek

Akıllı otomasyon planlama ve uygulaması

90 şirket arasında yaptığı uluslararası bir araştırmaya göre, araştırmaya katılan kuruluşların %60’ı, Akıllı Otomasyon sistemleri kullanırken %52’si bu sistemler için 10 milyon dolar’dan fazla yatırım yaptığını söylüyor.

Yapay Zeka ve Akıllı Otomasyon uygulamaları kullanan şirketlerin yaklaşık %34’ü bu uygulamalarının kontrol edecek doğru sistemleri kurmadıkları için iş süreçlerinde hatalar ile karşılaşıyorlar.

https://webrazzi.com/2021/04/30/dijitallesme-yolunda-turkiye-raporu/

2 Mayıs Program Videosu :

Haber Kaynakları: 

Sitemde yayınlamış olduğum haberler çeşitli teknoloji ve haber kaynaklarından alınarak haftalık olarak derlenip Bengü Türk TV kanalında her pazar canlı olarak yayınlanan ‘Teknoloji ve Gelecek‘ programında yorumlanmaktadır. Haber içerikleri www.sametbayrakci.com sitesinde yazılı olarak aynen yayınlanması durumunda ilgili sitelerin linkleri haber alt kısımlarında ve başlıklar direkt olarak haber sitelerine yönlendirilerek(link verilerek) yer verilmektedir.

Ayrıca program ile ilgili detaylar her hafta canlı yayın esnasında Twitter sosyal medya hesaplarından BİDER ( https://twitter.com/BilisimDernegiO), Samet BAYRAKCI (https://twitter.com/BayrakciSamet) ve Dijital Biz (https://twitter.com/DijitalBiz) anlık olarak takip edebilirsiniz.