Teknoloji ve Gelecek Programı’nda Siber Güvenlik ile İlgili Güncel Gelişmeler Konuşuldu

tarafından
198
Teknoloji ve Gelecek Programı’nda Siber Güvenlik ile İlgili Güncel Gelişmeler Konuşuldu

Samet Bayrakcı, BengüTürk TV’de Teknoloji ve Gelecek Programında 2 Mayıs – 9 Mayıs Haftalık Türkiye ve Dünya Teknoloji Gündeminden Bahsettiteknolojivegelecek

Dijital Biz Dergisi Genel Yayın Yönetmeni ve Global Bilişim Derneği (BİDER) Başkanı Şenol Vatansever‘in moderatörlüğünde Türkiye’nin canlı yayınlanan ilk ve tek teknoloji tartışma programı “Teknoloji ve Gelecek”, BENGÜTÜRK TV’de 9 Mayıs Pazar günü 14. bölümü ile devam etti.

Programın 14. bölümünde Siber Güvenlik ile İlgili Güncel Gelişmeler masaya yatırıldı. Programın konukları Bilişim Medyası Derneği (BMD) Başkanı Musa Savaş, Blogger Hamza Şamlıoğlu, Avukat Özgür Eralp ve Dijital Biz Dergisi Editörü Samet Bayrakcı oldu.

Samet BAYRAKCI 2 – 9 Mayıs Haftalık Teknoloji Raporu Videosu :

Samet Bayrakcı 2 – 9 Mayıs tarihlerinde Türkiye ve Dünya gündeminde gerçekleşen teknolojik gelişmelerden bahsettiği programda birbirinden önemli konulara değindi.

Bayrakcı’ nın program esnasında bahsetmiş olduğu ilgi çekici konu başlıkları ve içeriklerin detayları;

TOGG Avrupa’ya Açılıyor: Almanya’da Kullanıcı Araştırmaları Merkezi Kurulacak

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG), Avrupa’daki faaliyetlerini güçlendirecek önemli bir adım attı. Almanya’nın önemli inovasyon merkezlerinden biri olan, Stuttgart’ta bulunan de:hub’da kurulacak ‘Kullanıcı Araştırmaları Merkezi’ için başvuru gerçekleştirildi.

Yerli otomobil girişimi TOGG, ülkemiz dışında küresel anlamda da kendine sağlam bir yer edinmek için çalışmalarına devam ediyor. “Bir otomobilden fazlası” mottosuyla kendi mobilite ekosistemini kuran TOGG, kullanıcıların beklentisine uygun mobilite çözümlerini hayata geçirmek için Almanya’da yeni bir ‘Kullanıcı Araştırmaları Merkezi’ kurmaya hazırlanıyor. 

TOGG Europe GmbH ismi ile kurulacak olan merkezde kullanıcı araştırmalarının yanında aynı zamanda nesnelerin interneti, büyük veri, dijital işgücü ve yapay zekâ alanlarında da çalışmalar da gerçekleştirilecek.

TOGG

https://www.webtekno.com/togg-avrupa-kullanici-arastirma-merkezi-h109632.html
WhatsApp, 15 Mayıs’ta Sözleşmeyi Kabul Etmeyenlere Ne Olacağını Açıkladı

Dünyanın en popüler mesajlaşma servisi olan WhatsApp, güncellenmiş gizlilik ilkelerini 15 Mayıs 2021 tarihinden sonra hâlâ kabul etmeyen kullanıcılara ne olacağını açıkladı. Şirket, hesapları silmeyeceğini kesin bir dille belirtse de kullanıcılar üzerinde ‘bezdirme’ politikası uygulayacak gibi görünüyor.

Facebook bünyesinde hizmet veren popüler mesajlaşma servisi WhatsApp, geçtiğimiz aylarda hizmet şartlarında değişikliğe gittiğini açıkladıktan sonra tepkilerin hedefi haline gelmişti. Yeni gizlilik ilkelerini bu yılın başlarında duyuran şirket, kullanıcılara bu güncellenen ilkeleri kabul etmeleri için bir bildirim yollamış ve 8 Şubat’a kadar süre tanımıştı.

Şartları kabul etmeyenlerin süre sona erdiğinde uygulamayı kullanamayacağını belirten mesajlaşma servisi, gelen tepkilerin ardından bu süreyi 15 Mayıs 2021 tarihine kadar uzatmıştı. Şimdiyse şirket, bu tarihten sonra anlaşmayı kabul etmeyen kullanıcılara ne olacağını, ne gibi yaptırımlar uygulanacağını gösteren bir duyuru yayınladı.

Yapılan açıklamaya göre sözleşmeyi kabul etmeyenler, kabul edilmesi istenen bildirimi görmeye devam edecekler. Bir süre sonra da bu bildirim kalıcı hale gelecek ve kullanıcılar, ilk etapta sohbet listelerine erişemeyecekler ancak yine de gelen telefon ve video aramalarını cevaplamaya devam edecekler. Bunun haricinde bir mesajı okumak veya yanıtlamak ya da cevapsız bir çağrıyı geri aramak için bildirimler kullanılabilecek.

https://www.webtekno.com/15-mayis-whatsapp-sozlesmesini-kabul-etmeyenlere-ne-olacak-h109618.html

e-Devlet’in Yeni Özelliğiyle Vatandaşlar, Bölgede Görev Yapan Polislerin Kimlik Bilgilerine Ulaşabilecek

e-Devlet Twitter hesabından yapılan bir duyuruyla İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü iş birliği çerçevesinde yeni bir uygulama ortaya çıkarıldı. Toplum Destekli Polislik (TDP) kapsamında e-Devlet Mahalle Polisi hizmeti ile ikamet ettiğiniz adres veya başka bir mahalle ile ilgili polis birimine istek, öneri veya şikayet mesajları gönderilebilecek.

e-Devlet’te yer alan TPD’nin amacı yukarıdaki maddelerle tanımlanıyor. Bu noktada nasıl ki “aile hekiminizi” tanıyor, benimsiyor ve sürekli gidiyorsanız; “Mahalle polisinizi de” artık tanıyacak ve iletişim halinde olabileceksiniz.

TPD ‘nin Amacı Nedir ?

  • Polisin, hizmetinde olduğu toplumun temel problemleri ile doğrudan ve aracısız bir ilişki kurarak meşgul olmasına ve toplum-polis ilişkilerinin gelişmesine imkân sağlamaktadır.
  • Suç önleme faaliyetleri ve düzensizliklerin giderilmesi çerçevesinde toplumdan polise bilgi akışının artmasına imkan sağlamaktadır.
  • Suçla mücadele hizmetlerinin toplum odaklı yürütülmesine imkân sağlamaktadır.

e_devlet

https://www.webtekno.com/edevlet-uzerinden-mahalle-polisinizi-ogrenin-h109609.html

Ticaret Bakanlığı’ndan Sosyal Medya Fenomenlerinin Keyfini Kaçıracak ‘Reklam’ Düzenlemesi

Ticaret Bakanlığı, sosyal medya fenomenleri için yeni bir kılavuz yayınladı. Söz konusu kılavuz, sosyal medya paylaşımlarında gizli reklam yapmayı yasaklarken, reklam olduğu bilgisinin açıkça ifade edilmesini zorunlu kılıyor.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, sosyal medya fenomenleri ya da bir diğer deyiş ile influencerlar için yeni bir düzenleme yayınladı. “Sosyal Medya Etkileyicileri Tarafından Yapılan Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Hakkında Kılavuz” adıyla yayınlanan düzenleme, sosyal medya fenomenlerinin reklam verenden maddi kazanç ve ücretsiz ya da indirimli mal veya hizmet sağlandığı durumlar hakkında önemli kısıtlamalar getiriyor.

 Söz konusu kılavuza göre sosyal medya fenomenleri, reklam verenden maddi kazanç ve ücretsiz ya da indirimli mal veya hizmet aldığı takdirde yapmış olduğu paylaşımlarda “Bu ürünleri reklam verenden hediye olarak aldım“, “ürünleri bana gönderdiği için reklam verene teşekkürler” gibi ifadelere yer vererek reklam veren ile bir iş birliği gerçekleştirdiğini açık bir şekilde ifade etmek zorunda olacak.

https://www.webtekno.com/ticaret-bakanligi-sosyal-medya-fenomenlerine-kilavuz-h109586.html
Çin’in kontrolden çıkan roketi ilk kez görüntülendi: Pekin’den açıklama geldi

Çin, uzaya gönderdiği Long March-5B roketinin kontrolünü kaybetti. 22 tonluk roket birkaç güne Dünya’ya düşecek. Ancak bilim insanları henüz roketin nereye düşeceğini bulamadı. Roketin dünya üzerinde herhangi bir yere düşebileceği belirtiliyor. ABD Uzay Kuvvetleri, roketi takip ettiklerini açıkladı. Son olarak roket ilk kez görüntülendi. Çin’den rokete ilişkin açıklama geldi.

8-10 MAYIS’TA YERYÜZÜNE DÜŞECEK

Çin’in uzay istasyonunun ana modülünü taşıyan Long March 5B roketi 29 Nisan’da Hainan adasından başarıyla kalkış yapmış, uzayda roket modülden ayrılarak kontrolden çıkmıştı. Saatte 27 bin 600 kilometre hızla Dünya’nın etrafından dönen roketin atmosferden geçerek hafta sonu Dünya’ya düşeceği tahmin ediliyor.

Çin Dışişleri Bakanlığı, Çin Uzay İstasyonu’nun çekirdek modülünü uzaya taşıyan ve daha sonra kontrolden çıkan roketin dünyanın atmosferine girdiği anda yanarak parçalanacağını ve herhangi bir zarara yol açma ihtimalinin oldukça düşük olduğunu bildirdi.

uzay_mekigi

https://www.ntv.com.tr/galeri/teknoloji/cinin-kontrolden-cikan-roketi-ilk-kez-goruntulendi-pekinden-aciklama-geldi,LLwmPi8CgUKIBrjXwZ1X0w

20’li yaş challenge”ı uyarısı: Şifre paylaşmak kadar vahim

Uzmanlardan, sosyal medyada trend haline gelen “20’li yaşlar challenge”la yüzünüzü çaldırmayın uyarısı geldi. Ünlülerin de dahil olduğu ve 20’li yaşlardaki hallerini paylaştıkları bu akım konusunda uzmanlar, “Bu şekilde veri toplanıyor” dedi.

Firmaların çözmeye çalıştıkları sorunlardan biri de yaşlanmanın oluşturduğu yüzdeki değişikliklere karşı algoritmaya direnç kazandırmak. Bu akım doğrudan bu amaçla başlatılmıştır demek zor ama bundan faydalanabilecekleri çok aşikar. Facebook ve Instagram daha önce ‘10 yıl challenge’ yapmışlardı. İnsanın her yaş dönümünü kayıt altına alıyorlar. Farklı algoritmalar oluşturuyorlar. Bu uygulamanın tamamen veri toplama amaçlı olduğunu söyleyemeyiz ama bu kadar veri de çok rahatça kullanılabilir. 

“Yüz bir insanın genetik verilerini barındırıyor. Sosyal medyada bu yöndeki uygulamaları kullanmayın” 

https://www.ntv.com.tr/teknoloji/20li-yas-challengei-uyarisisifre-paylasmak-kadar-vahim,YbjZIMrkEE-7V6V0yhPs7g
Thodex Vurgununun Bilançosu, 2 Milyar Dolar İddiasının Çok Altında

CEO Faruk Fatih Özer’in tam olarak ne kadar parayla kaçtığı kesin olarak bilinmese de birçok kuruluş bunu ‘2 milyar dolar’ olarak aktardı. Bu da Özer’in Thodex üzerinden yaptığı vurgunu Türkiye tarihinin en büyük dolandırıcılık olayı yapıyordu. Bugünse Twitter’da kripto para sektörünün içinde olan geçen haftalarda konuğunuz olan Aytunç Bey ve Tufan Poyraz’ın, Thodex vurgununun gerçek tutarı üzerinde araştırma yaptı.

Bir süredir Thodex’e ait cüzdanları incelemeye başlayan ekip, daha sonra tüm Thodex kullanıcılarından yaptıkları işlemlere dair detayları istedi. Ekip, ilk olarak ERC20 üzerindeki cüzdanları inceledi ve USDT, MKR, BAT, LINK, HOT, USDC ve ETH birimleriyle son 3 ayda toplamda 11,5 milyon dolar yüklü çıkış olduğunu gördü.

TRC20 ve EOS ağı da incelendi 53,2 milyon dolar çıkış yapıldığı anlaşıldı. İşin en zor kısmıysa Bitcoin üzerinden yapılan çıkışları takip etmekti. Cüzdanlardan çıkarılan BTC, ağda takip edilmesi zor olduğundan dolayı gerçek miktarı gizliyordu. Fakat ağdaki hareketlerden yola çıkan ekip, tahmini 1.000 BTC’nin, yani 55 milyon dolara yakın bir paranın çıkarıldığını ortaya koydu

Yani toplamda 150 Milyon Dolar gibi bir tutar ile yurt dışına çıktığı düşünülmektedir.

https://www.webtekno.com/thodex-vurgunu-miktari-2-milyar-dolara-yakin-degil-h109105.html

38 Yıllık Commodore 64 ile Bitcoin Madenciliği Yapıldı

Şimdiye kadar piyasaya sürülmüş en efsanevi ve eski bilgisayar modellerinden biri olan Commodore 64, günümüz teknolojisi ile kıyaslandığında hesap makineleri ile dahi karşılaştırılamayacak kadar zayıf bir donanıma sahipti. Yine de bu durum, ikonik bilgisayarın hiçbir işe yaramadığı anlamına gelmiyor.

Günümüzden yaklaşık 38 yıl önce, 1982’de piyasaya sürülen Commodore 64 ile Bitcoin madenciliği yapıldı. Tahmin edebileceğiniz gibi Commodore 64 ile Bitcoin “kazmak” maddi açıdan pek de karlı bir işlem değil ancak Commodore 64’ün gücünü görmek açısından eğlenceli oldu.

Gerçek bir Bitcoin madenciliği yapmak istediğinizde saniyede 100 terahash (100×1.000.000.000.000) hash oranına sahip bir sistem kullanabiliyorsunuz. Dolayısı ile Commodore 64’te Bitcoin madenciliği yapmanın çay kaşığı ile dağa tünel açmaya benzediğini ifade edebiliriz. 

https://www.webtekno.com/commodore-64-bitcoin-madenciligi-yapildi-h109150.html

9 Mayıs Program Videosu :

Haber Kaynakları: 

Sitemde yayınlamış olduğum haberler çeşitli teknoloji ve haber kaynaklarından alınarak haftalık olarak derlenip Bengü Türk TV kanalında her pazar canlı olarak yayınlanan ‘Teknoloji ve Gelecek‘ programında yorumlanmaktadır. Haber içerikleri www.sametbayrakci.com sitesinde yazılı olarak aynen yayınlanması durumunda ilgili sitelerin linkleri haber alt kısımlarında ve başlıklar direkt olarak haber sitelerine yönlendirilerek(link verilerek) yer verilmektedir.

Ayrıca program ile ilgili detaylar her hafta canlı yayın esnasında Twitter sosyal medya hesaplarından BİDER ( https://twitter.com/BilisimDernegiO), Samet BAYRAKCI (https://twitter.com/BayrakciSamet) ve Dijital Biz (https://twitter.com/DijitalBiz) anlık olarak takip edebilirsiniz.