Teknoloji ve Gelecek Programı’nda Teknoloji Sektörü ile İlgili Güncel Değerlendirmeler Konuşuldu

tarafından
270
Teknoloji ve Gelecek Programı’nda Teknoloji Sektörü ile İlgili Güncel Değerlendirmeler Konuşuldu

Samet Bayrakcı, BengüTürk TV’de Teknoloji ve Gelecek Programında 2 Mayıs – 9 Mayıs Haftalık Türkiye ve Dünya Teknoloji Gündeminden Bahsetti

 

teknoloji_gelecek

Dijital Biz Dergisi Genel Yayın Yönetmeni ve Global Bilişim Derneği (BİDER) Başkanı Şenol Vatansever‘in moderatörlüğünde Türkiye’nin canlı yayınlanan ilk ve tek teknoloji tartışma programı “Teknoloji ve Gelecek”, BENGÜTÜRK TV’de 16 Mayıs Pazar günü 15. bölümü ile devam etti.

Programın 15. bölümünde Teknoloji Sektörü ile İlgili Güncel Değerlendirmeler masaya yatırıldı. Programın konukları Girişimci ve Yazar Ömer Ekinci, Bilgi Teknolojileri Uzmanı Oğuz Güçarslan, Serbest Muhasebeci Mali Müşavir (SMMM) ve Mali Bilirkişi Gökhan İlikli, Avukat Sefa Karcıoğlu ve Dijital Biz Dergisi Editörü Samet Bayrakcı oldu.

Samet BAYRAKCI 9-16 Mayıs Haftalık Teknoloji Raporu Videosu :

 

Samet Bayrakcı 9-16 Mayıs tarihlerinde Türkiye ve Dünya gündeminde gerçekleşen teknolojik gelişmelerden bahsettiği programda birbirinden önemli konulara değindi.

Bayrakcı’ nın program esnasında bahsetmiş olduğu ilgi çekici konu başlıkları ve içeriklerin detayları;

Bakan Karaismailoğlu müjdeyi verdi: Turksat 5A Doğu yörüngesine ulaştı, Turksat 5B için geri sayım başladı!

Türkiye’nin beşinci nesil haberleşme uydusu olan Turksat 5A, 8 ocakta uzaya fırlatılmasının ardından çıktığı yörünge yolculuğunu 116 günde tamamlayarak ”Türksat 5A uydumuz, 3 Mayıs itibarıyla 31 derece Doğu yörüngesine ulaştı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu konuyla ilgili, ”Türksat 5A’nın bir ay kadar test çalışmaları devam edecek. Uydumuz, hazirandan sonra dünyaya hizmet vermeye başlayacak.” Şeklinde açıklamar yaptı.

Uydumuzun Türkiye’yi dünyada yeni Ku-Band kullanan öncü ülkeler ligine taşıyacağını vurgulayan Karaismailoğlu, Türksat 5A’nın elektrikli sistemi sayesinde 30 yılı aşkın süreyle TV yayıncılığı ve haberleşme alanlarında hizmet vereceği açıklandı.

“Üretim süreçlerinde sona yaklaşılan Türksat 5B haberleşme uydusunu da bu yılın 4’üncü çeyreğinde uzaya fırlatmayı hedeflendiği açıklandı.

Milli imkanlarla geliştirilip üretilme çalışmaları süren Türksat 6A haberleşme uydusunun üretim ve entegrasyon süreçlerinin yoğun şekilde devam ettiğini belirterek, “Türksat 6A’yı 2022 yılında uzaya göndermeyi planlandığınıda açıkladı.

https://www.haberler.com/bakan-karaismailoglu-mujdeyi-verdi-turksat-5a-14109872-haberi/

Türk Milli Bilgisayar Klavye Takımı, 9 madalyayla dünya şampiyonluğunu kazandı

Birleşmiş Milletlere bağlı Uluslararası Bilgi İşlem ve İletişim Federasyonu (INTERSTENO) Türkiye Temsilcisi ve Türk Grubu Başkanı Seçkin Köse, yeni tip corona virüs (Covid-19) salgını nedeniyle internet üzerinden düzenlenen yarışmaya, Türkiye, Arjantin, Avustralya, Belçika, İsviçre, Çekya, Almanya, İspanya, Fransa, Hırvatistan, Macaristan, İtalya, Japonya, Lüksemburg, Hollanda, Polonya, Rusya, Slovakya, Sırbistan ve ABD’den 839 yarışmacının katıldığını belirtti.

Toplam 8 yarıştaki en iyi 3’er kişiye toplam 24 madalya verildiğini kaydederek, “Klavye Milli Takımımız biri dünya rekoru 3 şampiyonluk, 2 ikincilik, 4 üçüncülük olmak üzere toplam 9 madalya kazanarak takım halinde bu yıl da dünya şampiyonu oldu.

Küçüklerde Afyonkarahisar Sandıklı Miralay Reşatbey İlkokulu’ndan Merve Mutlu dakikada net 80 sözcük, 3-16 yaşta Afyonkarahisar Sandıklı Cumhuriyet Ortaokulu’ndan Nisan Maya Tunçoğlu, dünya rekoru kırarak dakikada net 135 sözcük ve 17-20 yaş gençlerde Şişli Şampiyon Kursu’ndan Mete Özen’in dakikada net 119 sözcükle kategorilerinin dünya şampiyonları oldular.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turk-milli-bilgisayar-klavye-takimi-9-madalyayla-dunya-sampiyonlugunu-kazandi-1835974

Türkiye’nin Kripto Para Borsalarından Birinin Hacklendiği ve Kullanıcı Bilgilerinin Satışa Çıktığı İddia Ediliyor

Türkiye’nin en büyük kripto para borsalarından biri olan firmanın hacklendiği; isim soyisim, e-posta adresi, telefon, açık adres ve kimlik bilgileri gibi kritik verilerin Raidforums isimli internet sitesi üzerinden satışa çıkartıldığı iddia ediliyor.

Daha önce Facebook ve LinkedIn’den çalındığı söylenen kullanıcı verilerinin satışa sunulduğu iddia edilen Raidforums isimli internet sitesinde, bu kez Türkiye’nin en büyük kripto para borsalarından biri olan firma hakkında konu başlığı açıldı. Bir forum kullanıcısının “Firma kullanıcılarına ait önemli bilgileri” satışa çıkardığına ilişkin duyuru yaptığı bu sayfa, Twitter’da da dolaşıma girdi.

 • İsim ve soy isim
 • E-posta adresi
 • Doğum tarihi
 • Telefon numarası
 • Açık adres
 • IP adresleri
 • Hesaptaki bakiye türü ve miktarı
 • Hesap doğrulama için kullanılan kimlikli özçekim

https://www.webtekno.com/btcturk-hacklendigi-ve-kullanici-bilgilerinin-satisa-ciktigi-iddia-edildi-h109832.html

ABD Adalet Bakanlığı,  Kripto Para Borsaları Kara Para Aklamaya Karşı İş Birliği Yapıyor

Dünyanın önde gelen kripto para borsaları arasında yer alan firma, ABD Adalet Bakanlığı’nın soruşturmasına katıldı. Soruşturmanın nedeni ise kara para aklama ve vergi olarak açıklandı.

Firma’nın merkezi, off-shore vergi cenneti olarak bilinen ülkelerden Cayman Adaları’nda bulunuyor. Firmanın bir de Singapur’da bir ofisi bulunuyor. Öte yandan Firma’nın belirli tek bir merkezinin olmadığını da açıklanmıştır.

Firma’nın sözcülüğünü yapan Jessica Jung, şirketin yasal yükümlülüklerin tamamını ciddiyetle ele aldığını ve düzenleyicilerle temas halinde bulunduklarını ifade etti. Şirket, bahsi geçen soruşturma ile ilgili olarak herhangi bir yorumda bulunmazken, kara para aklamayla mücadele konusunda belirlenmiş prensiplere uyum programını oluşturmak için ciddi bir çaba sarf ettiklerini de ifade etti.

https://www.webtekno.com/abd-binance-sorusturma-acti-h109846.html

Firmaların Çılgınlar Gibi Para Harcayıp Geleceğimizi İnşa Ettikleri 10 Teknoloji

Son dönemde teknolojinin hızlı gelişme nedeniyle firmalar artık yatırımlarını bambaşka bir teknolojik trende doğru yönlendiriyor. Tüm geleceği şekillendirecek 10 büyük teknoloji şimdiden belli oldu.

COVID-19’un hayatımıza girmesiyle beraber tüm dünyada dijitalleşme hızı  Çarpı 10 olma yolunda ilerliyor. Bununla beraber daha önce dijital veri analistlerinin dünyada dijitalleşmeyi önümüzdeki 10 yıl içinde gerçekleşeceğini düşünüyorlardı. Ancak pandeminin etkisiyle bu süreç daha erken başladı.

Şimdilerde tüm dünya veri yorumlama için teknoloji geliştirirken, dijitalleşmiş hayatlarımızı bir üst noktaya taşıyacak 10 büyük teknoloji bulunuyor. Peki Bu teknolojiler nelerdir?

 1. Mobil ve giyilebilir cihazlar
 2. Robotik süreç otomasyonları (RPA)
 3. Nesnelerin interneti (IoT)
 4. Blockchain
 5. 5G
 6. Yapay zeka (AI) ve makine öğrenimi
 7. Edge computing
 8. Sanal ve artırılmış gerçeklik
 9. Siber güvenlik
 10. Kuantum hesaplamaları

Robotik süreç otomasyonları (RPA) İş Süreçlerini Otomatikleştirecek

Endüstri 4.0’ın en önemli parçası RPA dediğimiz robotik süreç otomasyonları. AI dediğimiz Yapay Zekan ve machine learning  olarak bilinen makina öğrenmesi sayesinde RPA neredeyse tüm endüstriyi daha hızlı hale getirecek.

Neslerin İnterneti IoT Tüm Dünyayı Birbirine Bağlayacak

Düşünün ki tüm akıllı cihazlarınız senkron çalışıyor ve hepsinin birbirinden haberi var. Şu anda aslında pek çok açıdan bu ekosistem yavaş yavaş kurulmaya başladı. Cihazların her birinin senkron çalışması ve verinizi tek bir yerde toplaması kadar harika bir şey olamaz.

 • Akıllı evler
 • Akıllı ev cihazları
 • Akıllı araçlar
 • Akıllı telefonlar
 • Bilgisayarlar
 • Akıllı saatler
 • Akıllı gözlükler

Makina Öğrenimi ve Yapay Zeka Tüm Dünyayı Bir üst Seviyeye Taşıyacak

Düşünün ki bir öğrencisiniz, yıllara dağılmış başarımlarınızın tamamını görmeye ihtiyacınız var ki gerçekten meslek seçimi konusunda doğru tercih yapın. Makine öğrenimi sayesinde kariyer planlamanızı yapabilirsiniz. Yapay zeka da makine öğrenimini yorumlayarak sizin için en doğru tercihleri sıralar. Böylelikle “başarılı olamadığım mesleği seçtim” deme şansınız ortadan kalkar. Bu sadece minicik hatta mikron seviyesinde bir örnek.

https://www.webtekno.com/gelecegi-insa-edecek-10-buyuk-teknoloji-h109663.html

Çip talebini karşılamak için gelecek 10 yılda 3 trilyon dolarlık yatırım ve Ar-Ge gerekiyor

Otomotivde başlayarak elektronik sektörüne sıçrayan küresel çip tedariki sorunu giderek büyürken, çip talebinin karşılanması için gelecek 10 yılda Ar-Ge ve sermaye harcamalarına yaklaşık 3 trilyon dolarlık yatırım yapılması gerektiği belirtiliyor.

Çip, bir yarı iletken malzeme üzerine yüksek teknoloji kullanılarak elektronik devrelerin basılması olarak tarif edilirken, günümüzde elektrikle çalışan hemen hemen bütün cihazlarda çip kullanılıyor.

Kredi kartlarında, telefonlarda, ev elektroniğinde, tabletlerde, bilgisayarlarda ve otomobillerde çipler kullanılıyor.

“Yarı iletkenler” olarak da bilinen çiplerin ülkeler arası rekabet unsurlarından biri olarak görülürken, çip üreticileri artan talebi karşılayabilmek için yatırımlarını yoğunlaştırıyor.

Dünyanın birçok ülkesinde otomobil fabrikaları “çip kıtlığı” nedeniyle kapatılırken, birçok ülke modern bir çip fabrikası kurmak ve böylece yerel endüstrinin gelecekte zamanında ve yeterli bir şekilde tedarik edilmesini sağlamak istiyor.

Yarı İletken Endüstrisi Derneği (SIA) ile Boston Consulting Group’un raporu, gelecek 10 yılda yarı iletkenlere yönelik artan talebin karşılanabilmesi için küresel olarak Ar-Ge ve sermaye harcamalarına yaklaşık 3 trilyon dolarlık yatırım yapılması gerekeceğini ortaya koyuyor.

En çok ticareti yapılan 4’üncü ürün

Çipler, ham petrol, rafine petrol ve arabaların ardından dünyada en çok ticareti yapılan 4’üncü üründür.  Dünyada gelişmiş yarı iletkenleri üreticileri  Avrupa’da fabrika kurup üretim yapması için politika yapıcılardan 10 milyar dolarlık destek talep ediyor.

Sektör gelecek yıllarda yüksek vasıflı çalışan sıkıntısı yaşayabilir

Öte yandan yüksek vasıflı çalışanlar, çip gibi Ar-Ge yoğun bir sektör için kritik öneme sahip bulunuyor. Ancak sektörün gelecek yıllarda inovasyonun hızını sınırlayabilecek bir yüksek vasıflı çalışan sıkıntısı riskiyle karşı karşıya olduğu belirtiliyor.

https://www.aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/cip-talebini-karsilamak-icin-gelecek-10-yilda-3-trilyon-dolarlik-yatirim-ve-ar-ge-gerekiyor/2232406

16 Mayıs Program Videosu :

Haber Kaynakları: 

www.sametbayrakci.com adresinde yayınlamış olduğum haberler çeşitli teknoloji ve haber kaynaklarından alınarak haftalık olarak derlenip Bengü Türk TV kanalında her pazar saat 13:00’de canlı olarak yayınlanan ‘Teknoloji ve Gelecek‘ programında yorumlanmaktadır. Haber içerikleri www.sametbayrakci.com sitesinde yazılı olarak aynen yayınlanması durumunda ilgili sitelerin linkleri haber alt kısımlarında ve başlıklar direkt olarak haber sitelerine yönlendirilerek(link verilerek) yer verilmektedir.

Ayrıca program ile ilgili detayları her hafta canlı yayın esnasında Twitter sosyal medya hesaplarından BİDER ( https://twitter.com/BilisimDernegiO), Samet BAYRAKCI (https://twitter.com/BayrakciSamet) ve Dijital Biz (https://twitter.com/DijitalBiz) anlık olarak takip edebilirsiniz.